Na wystawie na Rynku można zobaczyć inwestycje sfinansowane ze środków z UE

Otwarcie wystawy na rynku. Mieszkańcy Wrocławia zobaczą, na co przeznaczono środki unijne

W piątek, 8 października, na wrocławskim Rynku ruszyła wystawa. Mieszkańcy miasta mogą dzięki niej zobaczyć, na jakie inwestycje zostały przeznaczone środki unijne. 

Tysiąc sto projektów!

Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego. To z niego Wrocław oraz całe województwo otrzymywały finansowanie. Źródłem pieniędzy były fundusze europejskie w ciągu ostatnich lat.

Wystawa dotyczy inwestycji sfinansowanych od roku 2004 do roku ubiegłego. Nie bez powodu umiejscowiono organizowaną wystawę w samym centrum miasta. Tutaj codziennie przybywają mieszkańcy oraz turyści z całego świata, jest to więc idealna okazja do promocji europejskich projektów. We wspomnianych latach program wsparcia unijnego na Dolnym Śląsku dotyczył 1100 inwestycji. W powiecie wrocławskim znajduje się niecała jedna trzecia tej puli.

330 projektów we Wrocławiu i najbliższej okolicy

Inwestycje sfinansowane ze środków unijnych w samym powiecie wrocławskim kosztowały niemal miliard złotych. Pieniądze z funduszy to spory procent całej sumy. Środki unijne pokrywały bowiem znaczną część tych kosztów – 650 milionów.  To ogromne wsparcie, bez którego mogłoby więc nie udać się zrealizować niektórych projektów.

Spośród różnych przedsięwzięć pokazanych na wystawie można wyróżnić kilka DPS( (Dom Pomocy Społecznej), dofinansowania do zajęć organizowanych dla dzieci, czy placówkę zajmującą sięopieką nad osobami niepełnosprawnymi w Strzelinie (Fundacja św. Celestyna),

Unijne pieniądze trafiły także na wsparcie ośrodków medycznych. To między innymi wrocławskie centrum onkologiczne oraz szpital w Bolesławcu.

Niektórych inwestycji nie trzeba było przedstawiać mieszkańcom Wrocławia – codziennie z nich korzystają. To między innymi całkowita modernizacja ulicy Buforowej, która łączy Jagodno z centrum miasta..

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających przez niemal dwa tygodnie – do 20 października.