Weekendowe atrakcje w okolicach Wrocławia

5 pomysłów na weekendową wycieczkę w okolicach Wrocławia

Nadchodzący weekend zapowiada się słonecznie, a temperatura przekraczająca 10 stopni Celsjusza zachęca do wybrania się na jednodniową wycieczkę. Gzie można się udać w okolicach Wrocławia?

Masyw Ślęży – mniej znana siostra góry

Wycieczki na Ślężę są bardzo częstym weekendowym celem Wrocławian. Ładna pogoda i dzień wolny od pracy przeważnie oznaczają jednak tłumy ludzi zmierzających na szczyt góry. Szczególnie tłoczno robi się, gdy wybierzemy popularny szlak, na przykład wyruszając z dużego parkingu w Przełęczy Tąpadła. Wycieczka na szczyt trwa maksymalnie dwie i pół godziny (wolnym tempem, na przykład w towarzystwie małych dzieci lub z wózkiem). Szybko poruszający się piechur da radę osiągnąć szczyt w kilkadziesiąt minut.

Dobrym wyborem jest więc wyruszenie z parkingu w przeciwną stronę. Góra Radunia to mniej znana, nieco niższa siostra Ślęży. Znacznie mniej popularne szlaki i bardzo malownicze widoki zachęcają do wędrówki. Góra nie posiada takiej infrastruktury, jak Ślęża. Próżno szukać tam ławeczek, schroniska, czy budowli na szczycie. Radunia wynagrodzi te niedogodności piękną przyrodą i możliwością odpoczynku w ciszy.

Rowerowe ścieżki w górach – spróbuj single tracków!

W ostatnim czasie na Dolnym Śląsku zostało utworzonych sporo tras rowerowych. Niektóre z nich, nazywane single trackami, pozwalają na nieco bardziej ekstremalną jazdę w górzystym terenie.

Popularne trasy znajdują się w Lądku Zdrój, Świeradowie, Jugowie a także w Masywie Ślęży. Warto zaopatrzyć się w mapę (można pobrać ją w formie aplikacji na telefon komórkowy) i dobrze przygotować rower górski. W wielu miejscach można wypożyczyć wysokiej klasy rowery (koszt do 150zł za dzień) – daje naprawdę dużą przyjemność podczas zjazdów. Przy wypożyczalniach istnieje także możliwość transportu roweru na górę trasy – wtedy rowerzysta może skupić się na najprzyjemniejszej części – zjazdach.

Wieża widokowa w Kotowicach

W Kotowicach nieopodal Wrocławia znajduje się ciekawa atrakcja turystyczna. To położona w okolicy przepięknego lasu wieża widokowa. Warto zaplanować trasę wycieczki w taki sposób, aby kończyła ją wspinaczkę na wieżę. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na okoliczne lasy.

Warto dodać, że okolice Kotowic to dość specyficzna przyroda, której niewiele osób spodziewa się tak blisko dużego miasta. To tereny zalewowe Odry, na które składają się liczne jeziorka i mokradła. Leśne trakty są dobrym miejscem na rowerowe wycieczki. Warto okrążyć Jezioro Dziewicze, wokół którego biegnie zróżnicowana, malownicza ścieżka.

Kraina Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku

To miejsce znajduje się w Górach Kaczawskich. Bardzo ciekawe formy skalne i wygasłe wulkany są dobrym miejscem do odbycia całodniowej wędrówki. Góry ciągną się przez trzydzieści kilometrów.

W ich okolicach znajduje się wiele zamków i ich ruin. Do najbardziej znanych należy Zamek Bolków. Zupełnie inny klimat panuje w Pałacu w Krośnicach – można poczuć się tam jak prawdziwy książę lub księżniczka!

Kukurydziany labirynt w Milikowicach

To największy taki obiekty w Polsce. Nietypowa atrakcja turystyczna znajduje się pod Świdnicą i została stworzona przez miejscowych rolników.

Ogromny labirynt jest dobrze widoczny dopiero z lotu ptak.