Pomnik Anonimowego Przechodnia

Przechadzając się po mieście, praktycznie w samym jego centrum możemy natknąć się na dość specyficzną rzeźbę. Mianowicie mowa tutaj o Pomniku Anonimowego Przechodnia, znajdującym się na skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej z ulicą Piłsudskiego, tuż przy Arkadach Wrocławskich.

Powstanie dzieła

Pomnik odsłonięto w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 roku. Projektantem jest Jerzy Kalina, polski scenograf i plastyk, a także twórca wielu scenografii filmowych i teatralnych. Pierwowzór rzeźby powstał w 1977 roku i znajdował się w Warszawie przy ulicach Mazowieckiej i Świętokrzyskiej. Posągi zostały stworzone specjalnie do programu telewizyjnego „Vox Populi”, a niedługo później zostały zdemontowane. Następnie przetransportowano je do wrocławskiego Muzeum Narodowego, gdzie spędziły 28 lat.

Rzeźba – co przedstawia?

Pomnik składa się z czternastu postaci ludzkich naturalnej wielkości. Odlane są one z brązu. Wśród nich znajdziemy między innymi starszą kobietę poruszającą się o lasce, mężczyznę z walizką, matkę z dzieckiem i wózkiem oraz innych „zwykłych” przechodniów. Co ciekawe, im bliżej jezdni, tym bardziej postaci „zatapiają się” w betonowym chodniku. Pomnik odsłonięto w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, co przez niektórych interpretowane jest jako symbol zmian, jakie zaszły w Polsce.

Publikacje na temat pomnika

Pomnik nie jest znany wyłącznie wrocławianom! Amerykański magazyn „Budget Travel” uznał dzieło za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Tygodnik Newsweek Polska w 2011 roku w rankingu najpiękniejszych rzeczy w Polsce uplasował go na 15 miejscu. Przez zagraniczny magazyn „Arch20”, umieszczony został w rankingu 25 najbardziej kreatywnych pomników świata.