Wycieczka za miasto. Arboretum Wojsławice

Nie od dziś wiadomo, że Dolny Śląsk jest regionem wyjątkowo malowniczym. Wyjdźmy dziś nieco poza Wrocław i sprawdźmy, gdzie warto przejechać się w wolny dzień!

Czym jest arboretum?

Arboretum z definicji to miejsce, ogród, w którym kolekcjonuje się krzewy i drzewa oraz prowadzi nad nimi badania. Często przy nich działają placówki naukowe badające anatomię czy fizjologię roślin. Czasem są to odrębne placówki, a czasem stanowią część większego ogrodu botanicznego, o wszechstronnych zbiorach. Co ciekawe, zasady funkcjonowania i tworzenia arboretum są ściśle określone ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody.

Arboretum Wojsławice położone jest około godzinę drogi od Wrocławia. To ogród botaniczny, który tworzy część struktury Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wojsławice leżą dokładnie 50 kilometrów na południe od Wrocławia, w powiecie dzierżoniowskim. Powstanie ogrodu datuje się na 1811 rok.

Kolekcja arboretum

Kolekcja roślin jest naprawdę imponująca. W ogrodzie znajdziemy ponad 6,5 tysiąca gatunków drzew oraz niemal 7,5 tysiąca odmian bylin. Miejsce to jest najbardziej znane z bogatych zbiorów azalii, różaneczników, liliowców, bukszpanów, piwonii i wielu rzadkich gatunków drzew czy krzewów. Na wiosnę ubiegłego roku do terenu ogrodu włączono tak zwany Polski Ogród Milenijny. Liczy on aż 5 hektarów i tworzony był od 2017 roku. Celem jego powstania była prezentacja dokonań hodowców w tworzeniu krajowych odmian roślin.

Cel odwiedzin turystów

Miejsce otwarte jest dla zwiedzających od maja do września. Jaki miesiąc jest najlepszy do odwiedzin? Każda odpowiedź na to pytanie jest tak naprawdę dobra. Zależnie od pory roku, zawsze część roślin znajduje się na etapie kwitnienia, a każdy miesiąc charakteryzuje się czymś zupełnie innym. Poza licznymi roślinami w arboretum zobaczymy też zabytkowy folwark z 1844 roku, piętrowy dom ogrodnika z 1900 roku oraz zabytkowe koło młyńskie z piaskowca. Na terenie obiektu znajduje się również grób założyciela, Fritza von Oheimba, wykonany z czerwonego granitu.

W związku z ogromnym zainteresowaniem ogrodem, znajdziemy tam cały wachlarz infrastruktury. Od bezpłatnego parkingu, przez teren piknikowy, plac zabaw, aż po punkty gastronomiczne czy punkt sprzedaży roślin. Więcej szczegółów oraz godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie ogrodu.