Poprawa komunikacji kolejowej na trasie Wrocław – Jelenia Góra: szybsze podróże do Karkonoszy już w czerwcu

Zaplanowane na czerwiec ulepszenia w zakresie transportu kolejowego między Wrocławiem a Jelenią Górą zapowiadają sprawniejsze podróże do Karkonoszy. Przeprowadzone poszerzenie tunelu na wspomnianej trasie, którą obsługuje ponad 30 pociągów dziennie, sprawi, że przemieszczanie się będzie szybsze i bardziej efektywne. Zastosowana innowacyjna metoda „tunel w tunelu” pozwoliła na minimalizację negatywnego wpływu prac modernizacyjnych na regularność kursów pociągów. Całość inwestycji, realizowanej w masywie Góry Tunelowej, została sfinansowana ze środków budżetowych, na które przeznaczono około 130 milionów złotych.

Kolej wykorzystują coraz częściej zarówno mieszkańcy lokalnych miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej prowadzącej z Wrocławia przez Wałbrzych do Jeleniej Góry, jak i turyści odwiedzający region. Dzięki modernizacji tunelu położonego między Janowicami Wielkimi a Wojanowem, planowanie rozkładu jazdy będzie łatwiejsze i bardziej optymalne.

Skrócenie czasu podróży o około 4 minuty ma nastąpić już w związku z korektą rozkładu jazdy planowaną na czerwiec. Tym samym, 300-metrowy tunel uzyska zdolność do obsługi ruchu pociągów jednocześnie w obu kierunkach. Zwiększona przepustowość trasy pozwoli przewoźnikom na dodanie większej liczby kursów do stolicy Dolnego Śląska oraz do Karkonoszy.