Praca we Wrocławiu dla studenta – gdzie jej szukać?

Studia to najlepsze lata życia – także na zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego. Jeśli mieszkasz i studiujesz we Wrocławiu, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem pracy na studiach.

Praca dla studenta we Wrocławiu – czy trudno ją znaleźć?

Zatrudnianie studentów jest bardzo opłacalne z punktu widzenia pracodawców i choćby z tego powodu młodzi ludzie, którzy studiują, nie powinni mieć problemu z jej znalezieniem. Wrocław jest bardzo dużym lokalnym rynkiem pracy, swoje siedziby mają tu nie tylko krajowe firmy, ale też zagraniczne. To oznacza, że miejsc pracy dla studentów nie brakuje. Żeby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć oferty GoWork dla Wrocławia i okolic.

Jak zostało wspomniane wyżej, pracodawcy lubią studentów i chętnie ich zatrudniają. Powodów jest kilka:

– pracodawca nie jest obligowany do opłacania składek ZUS, co znacząco obniża koszty pracy,

– studenci chętnie pracują w czasie, kiedy etatowi pracownicy wolą być w domu – w weekendy, w godzinach wieczornych i nocnych.

Dlaczego warto pracować na studiach?

Jeśli studiujesz we Wrocławiu, koniecznie pomyśl o znalezieniu dodatkowej pracy. Praca na studiach to wymierne korzyści:

– zarabiasz, a więc ponosisz – przynajmniej częściowo – koszty swojego utrzymania. To uczy ekonomicznego podejścia do życia;

– zdobywasz cenne doświadczenie na rynku pracy, na pewno zaowocuje to po dyplomie, kiedy będziesz szukać zatrudnienia „na poważnie”;

– nawiązujesz kontakty branżowe i nie tylko, w przyszłości mogą okazać się na wagę złota;

– jeśli zatrudnienie jest zgodne z kierunkiem studiów, nie musisz odbywać darmowych praktyk studenckich. Wystarczy zaświadczenie od pracodawcy.

Podjęcie pracy na studiach dobrze wygląda w późniejszym CV. Headhunterzy chętnie zatrudniają osoby, które pracowały w trakcie nauki – postrzegają je jako odpowiedzialne i sumienne.

Praca dla studenta we Wrocławiu – gdzie jej szukać?

Chociaż przysłowie mówiące o pracy leżącej na ulicy, którą wystarczy podnieść, by mieć, nadal jest powtarzane tu i ówdzie, to w rzeczywistości trzeba się nieco bardziej postarać, aby zdobyć zatrudnienie na studiach.

Studenci we Wrocławiu często korzystają z tzw. uczelnianych biur karier. To swego rodzaju pośrednicy między studentami a pracodawcami chcącymi ich zatrudniać. Trzeba przyznać, że to dobre rozwiązanie, bo pracodawca z góry nastawiony jest na zatrudnienie studenta i nie trzeba go do tego pomysłu przekonywać. Z tego samego powodu warto aktywnie uczestniczyć w studenckich targach pracy.

Innym rozwiązaniem jest poinformowanie rodziny, znajomych, ale także wykładowców i asystentów o chęci podjęcia pracy związanej z kierunkiem studiów. Wbrew pozorom taka „poczta pantoflowa” nadal ma się całkiem nieźle i korzystanie z niej bardzo często kończy się znalezieniem pracy.

Wolontariat co prawda jest darmowy, ale jest też dobrym sposobem na „przeniknięcie” do konkretnej branży. Przy okazji odbywania wolontariatu nawiązuje się różne znajomości, dzięki którym w przyszłości można znaleźć pracę za konkretne wynagrodzenie.

Czy student we Wrocławiu znajdzie pracę przez internet?

Oczywiście! To jeden z lepszych sposobów na efektywne i szybkie znalezienie pracy. Portale rekrutacyjne, media społecznościowe, a nawet strony z różnorakimi ogłoszeniami z całej Polski (sprzedam, kupię, zamienię) mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. W internecie są też strony wyspecjalizowane w zbieraniu ofert pracy dla studentów. Tam trzeba zajrzeć w pierwszej kolejności.