Przywracanie bezpośrednich połączeń kolejowych Zielona Góra – Wrocław przez Polregio od 10 marca 2024 r.

Po trzech miesiącach przerwy, spowodowanej brakiem zgody między województwem lubuskim a dolnośląskim, Polregio ogłosiło, że od 10 marca 2024 r. powróci do obsługi bezpośredniej relacji między Zieloną Górą a Wrocławiem. Tego samego dnia również Koleje Dolnośląskie mają zamiar wznowić swoje usługi na tej trasie.

Polregio, zapowiadając powrót swoich połączeń, podkreśliło, że podróże odbędą się na tej samej trasie co przed przerwą, ale z ulepszonymi warunkami przewozu. To dlatego połączenia będą realizowane za pomocą jednostek ED78 Impuls, ED72 i EN57AL, które mogą pomieścić ponad 170 pasażerów. Dodatkowo jeden z czterech kursów będzie obsługiwany przez podwójny skład pociągu.

Pociągi będą kursować cztery razy dziennie na trasie: Zielona Góra – Nowa Sól – Głogów – Ścinawa – Wołów – Brzeg Dolny – Wrocław Główny. Polregio podkreśliło, że pociągi będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach po drodze, co umożliwi mieszkańcom regionu łatwy dojazd do miejsca pracy, szkół, urzędów oraz placówek medycznych.

Od 9 grudnia na skutek braku porozumienia z zarządem województwa dolnośląskiego, bezpośrednie połączenia regionalne między Zieloną Górą a Wrocławiem nie były obsługiwane. Do tej pory usługi na tej trasie oferowała firma Polregio. Jednocześnie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego starał się, aby tylko pociągi Kolei Dolnośląskich kursowały tą trasą.