Renowacja zabytkowego fortu we Wrocławiu przez grupę pasjonatów

Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne, skupiające grupę entuzjastów działających na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego, od ponad dziesięciu lat nieustannie pracuje nad renowacją charakterystycznego fortu. Prace te przynoszą wymierne efekty – odnowione wnętrza i uporządkowany teren świadczą o zaangażowaniu członków stowarzyszenia.

Dla pełnego odrestaurowania obiektu do stanu jaki miał sto lat temu, pozostało już niewiele pracy. Jednym z brakujących elementów jest krata forteczna, którą na przestrzeni lat ukradli złomiarze. Zastąpienie jej repliką jest jednym z kolejnych kroków na drodze do pełnej renowacji.

Fort nr 6, położony we wrocławskim Polanowicach, jest integralną częścią dawnej twierdzy Wrocław. Ta historyczna budowla wraz z towarzyszącymi jej konstrukcjami powstała u schyłku XIX wieku. Główny schron fortu dysponuje kilkuset metrowym kwadratowym obszarem, jest osłonięty ziemią i mocną betonową ścianą z frontu. Po 1945 roku były to tereny użytkowane przez polską armię, która opuściła je dopiero pod koniec lat 80.

Po przejęciu fortu przez miasto, obiekt zaczął stopniowo popadać w ruinę. Sytuacja zmieniła się jednak dziesięć lat temu, kiedy to grupa pasjonatów skupionych wokół Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego podjęła decyzję o jego renowacji. Jak mówił Stanisław Kolouszek członek stowarzyszenia w rozmowie z PAP „Stworzyliśmy to stowarzyszenie z jednym prostym celem – aby nie patrzeć bezczynnie na zaniedbywane zabytki i ruiny. Chcieliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i działać. Naszym głównym zainteresowaniem były fortyfikacje, dlatego postanowiliśmy uratować ten obiekt. I jesteśmy pewni, że nam się to uda.”