Rozwój Portu Lotniczego we Wrocławiu: plany rozbudowy i historia inwestycji

Nowoczesny terminal Portu Lotniczego Wrocław, który został uruchomiony tuż przed rozpoczęciem mistrzostw Euro 2012, jest dziełem biura JSK Architekci. Obecnie powstają plany jego rozbudowy. Ale to nie jedyne zmiany, jakie czekają wrocławskie lotnisko – na horyzoncie rysują się liczne inwestycje. Ich realizacja pochłonie aż 350 mln zł.

Port Lotniczy Wrocław, zlokalizowany w Strachowicach – około 10 kilometrów na południowy zachód od serca miasta, został wybudowany w 1938 roku głównie dla celów wojskowych. Pierwsze loty cywilne rozpoczęły się dopiero po zakończeniu działań wojennych. W 2006 roku zorganizowano konkurs architektoniczny na projekt nowego terminalu, który miał odmienić oblicze portu. Wygrało go JSK Architekci, prezentując koncepcję budynku z unikalnym, klawiszowym dachem. Ta charakterystyczna konstrukcja nadawała dynamikę 200-metrowej elewacji, a także umożliwiała doświetlenie wnętrza hali za pomocą świetlików pomiędzy poszczególnymi sekcjami dachu.

Realizacja projektu była pełna wyzwań i opóźnień – na drodze stanęły roszczenia byłych właścicieli do gruntów, na których planowano wybudować terminal. Pomimo tych przeszkód, inwestycja została zakończona sukcesem – nowy terminal Portu Lotniczego Wrocław oddano do użytku tuż przed startem Euro 2012.