Wrocław – zwycięzca tytułu Samorządowego Lidera Elektromobilności 2022

Podczas Kongresu Nowej Mobilności, który odbył się w Łodzi, Wrocław został uhonorowany tytułem Samorządowego Lidera Elektromobilności za rok 2022. To prestiżowe wyróżnienie wynika z aktywności miasta na rzecz elektromobilności, włączając innowacyjne propozycje takie jak ekologiczne tablice rejestracyjne dla samochodów, korzystanie z buspasów przez samochody elektryczne czy też mądre decyzje dotyczące miejskiego taboru. Dodatkowo, szczególną uwagę zwrócono na chęć dzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

Wcześniejsze osiągnięcia Wrocławia na polu elektromobilności zaowocowały umieszczeniem go na liście stu europejskich miast (w tym pięciu polskich), które zostały wybrane do udziału w programie „Misja Miast UE – Neutralne dla Klimatu i Inteligentne Miasta”. Misja ta ma na celu promować działania, które przyczynią się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w obszarach miejskich. Wrocław, obok innych miast, ma pełnić rolę laboratorium do przeprowadzania eksperymentów i wprowadzania innowacji.

Podczas ceremonii wręczenia nagrody w Łodzi, Sławomir Gonciarz, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu, który odebrał nagrodę w imieniu mieszkańców Wrocławia, podkreślił, że kapituła doceniła wysiłki miasta na rzecz rozwijania rynku elektromobilności. Wyróżniono m.in. ekspansję infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, zasilenie miejskiego taboru samochodami elektrycznymi, jak również prace nad wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu i modernizacją taboru Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na bardziej ekologiczny.