Wycieczka za miasto. Klasztor w Lubiążu

Ponownie zachęcamy do wycieczki za miasto. Niespełna godzinę drogi od Wrocławia znajduje się Lubiąż – a w nim cysterski zespół klasztorny, który stanowi największy obiekt tego typu na świecie! Nazywają go arcydziełem śląskiego baroku. Bezsprzecznie warto to zobaczyć na własne oczy. Dowiedzmy się czegoś więcej o tym wyjątkowym miejscu.

Drugi największy

To drugi największy obiekt sakralny na świecie, zaraz po kompleksie pałacowo-klasztornym Eskurial w Hiszpanii, pod Madrytem. Długość fasady to aż 223 metry. Zespół  posiada 600 okien i składa się z bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, klasztoru, pałacu opatów, pomocniczego kościoła św. Jakuba i zabudowań gospodarczych.

Co warto wiedzieć

Historia tego miejsca zaczyna się na przełomie X i XI wieku. Stopniowo powstawały kolejne części zespołu pod panowaniem różnych władców. Tak naprawdę od 1989 roku stale wprowadzane są różnego rodzaju prace renowacyjne, które mają na celu zachowanie wyjątkowości obiektów. Głównym inicjatorem tych zmian jest wrocławska Fundacja Lubiąż. Do dziś w krypcie pod bazyliką znajduje się 98 mumii opatów cysterskich i zakonników, zachowanych w dobrym stanie, a także nagrobki Piastów Śląskich.

W 1996 roku dla odwiedzających udostępniono Salę Książęcą. Jej powierzchnia to ponad 400 metrów kwadratowych, a wysokość sięga aż 13,40 metrów. W środku znajdują się dzieła różnych artystów, między innymi Józefa Mangoldta oraz Christiana Bentuma. Mają w niej miejsce również koncerty corocznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

Od 2001 roku na terenie klasztoru odbywa się SLOT Art Festival, a od 2005 Electrocity – festiwal muzyki elektronicznej. Miejsce to inspiruje muzyków – we wnętrzach obiektu zostało nagrane w przeszłości kilka teledysków.

Kiedy odwiedzić?

Od 1 października do 31 marca obiekt zwiedzać można od godziny 10:00 do godziny 15:00. Odbywa się ono w grupach i rozpoczyna zawsze o pełnej godzinie. Trasa wycieczki obejmuje jadalnię opata, salę książęcą, kościół NMP oraz refektarz. Cena biletu normalnego to 20 zł, a ulgowego 15 zł. Obiekt nie przyjmuje płatności kartą, więc z pewnością warto przygotować przed przyjazdem gotówkę.