Wycieczka za miasto. Ząbkowice Śląskie

Godzinę drogi od Wrocławia, niedaleko czeskiej granicy, położona jest miejscowość o wdzięcznej nazwie Ząbkowice Śląskie. Niespełna piętnastotysięczne miasteczko ma jednak do zaoferowania więcej niż mogłoby się wydawać! Bezsprzecznie to świetna propozycja na rodzinną wycieczkę.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa, podległego Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na listę zabytków wpisanych jest ponad trzydzieści obiektów znajdujących się właśnie z Ząbkowicach Śląskich.

Zamek w Ząbkowicach Śląskich

Pomiędzy ulicą Krzywą i Szpitalną, znajdują się do dziś okazałe ruiny warowni ząbkowickiej. Pierwszy zamek w stylu gotyckim powstał tam na przełomie XIII i XIV wieku, podczas panowania książąt świdnicko-jaworskich. Owalna warownia pełniła funkcję obronną, strzegąc granicy od czeskiej strony wtedy ziemi kłodzkiej. Obiekt zniszczono w 1498 roku po najeździe wojsk węgierskich. Po tym wydarzeniu zamek odbudowano w stylu renesansowym, na planie kwadratu z piaskowca i kamienia. W XVII wieku zamek zajęli kolejno Szwedzi i Austriacy. Od tego czasu pozostał w ruinie, jednak mury zewnętrzne są dobrze zachowane. Na terenie zamku dziś organizuje się również różne imprezy plenerowe. Aktualnie zamek można zwiedzać w godzinach 09:00-18:00, a od listopada do marca 09:00-17:00. Bilet normalny to koszt 6 zł, ulgowy 3 zł. Dzieci do lat 5 wstęp wolny.

Laboratorium Frankensteina

Kolejne miejsce, które warto zobaczyć jest dosyć nietypowe. Przed 1945 rokiem miasto nosiło nazwę Frankenstein. Dziś przy ulicy Krzywej 1, możemy odwiedzić laboratorium Frankensteina! Kilka lat temu muzeum zostało powiększone – aktualnie większość pomieszczeń znajduje się w podziemiach. Jest to mroczna kraina, w której ciemnych pomieszczeniach znajdują się liczne dziwne postaci, groby czy kości. Poza tym zobaczymy tam również zakonserwowane w formalinie zwierzęta, mnóstwo laboratoryjnych narzędzi i pajęczyn. Bilet wstępu kosztuje 2 zł.

Krzywa Wieża

Również w Polsce możemy pochwalić się krzywą wieżą – przez niektórych nazywana właśnie „śląską Pizą”. Mierzy ona 34 metry wysokości, a jej odchylenie pionu to aż 2,14 metra. Na punkt widokowy  można wejść po dokładnie 139 schodkach. Wieża doczekała się nawet własnej imprezy! Co roku w drugi weekend lipca odbywają się „Dni i Noce Krzywej Wieży” – jest to wydarzenie kulturalno-rekreacyjne, przyciągające masę turystów i mieszkańców na różnego rodzaju wydarzenia. Są to między innymi koncerty oraz wystawy. Podczas tego eventu wieżę można zwiedzać wyjątkowo aż do północy! Obecnie dla turystów wieża dostępna jest od 09:00 do 18:00. Bilet normalny to 6 zł, ulgowy 3 zł. Dzieci do lat 5 wstęp wolny.

Szlak Świętego Wojciecha

Przez Ząbkowice Śląskie przebiega Międzynarodowy Szlak Świętego Wojciecha. Jest to przedsięwzięcie kulturowo-turystyczne. Na ten moment szlak przebiega przez Czechy i Polskę, a planowane jest wydłużenie o Niemcy – szlak docelowo ma liczyć ok. 1000 kilometrów. Na jego trasie znajduje się dwanaście polskich miast, a w każdym z nich umieszczone są rozpoznawalne znaki w postaci „rękawicy Św. Wojciecha”.