Wzrost podatków od nieruchomości i środków transportu we Wrocławiu od przyszłego roku

We Wrocławiu, z początkiem nadchodzącego roku, mieszkańcy będą musieli liczyć się z większymi wydatkami na podatki dotyczące nieruchomości oraz środków transportu. Jest to rezultat decyzji podjętej przez radnych miasta, którą zgłosił prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk.

Zmiany objęły najczęściej płacony podatek – ten od budynków mieszkalnych. Wraz z nowym rokiem jego stawka wzrośnie z obecnej, wynoszącej 1,00 zł, do 1,15 zł za metr kwadratowy. Nie ominą nas również zmiany w podatku od budynków używanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz od tych części budynków mieszkalnych, które są wykorzystywane w celach biznesowych. Dotychczas za metr kwadratowy takich obiektów płaciliśmy rocznie 28,78 zł. Od stycznia natomiast będziemy musieli zapłacić 33,10 zł. Są to maksymalne stawki podatkowe dozwolone przepisami prawa w naszym kraju.

Podwyżki zostały uzasadnione przez radnych miasta pozycją Wrocławia w regionie. Miasto to jest dynamicznie rozwijającym się centrum nie tylko ekonomicznym, ale także technologicznym i kulturalnym – takie tłumaczenie znalazło się w uzasadnieniu uchwały.