Zestawienie popularności i cen podróży samolotem między polskimi miastami w 2023 roku

W 2023 r., najczęściej wybieranymi połączeniami lotniczymi przez Polaków były te pomiędzy Krakowem, Gdańskiem, Szczecinem oraz Warszawą. Trasy te cieszyły się dużą popularnością ze względu na szybkość i komfort przemieszczania się. Natomiast najniższe koszty podróży samolotem zanotowano na trasie z Wrocławia do Olsztyna – bilety w obie strony kosztowały pasażerów średnio 126 zł. Z drugiej strony, najwyższa cena biletu dotyczyła trasy Wrocław – Rzeszów, gdzie za przejazd w jedną stronę trzeba było zapłacić aż 705 zł.

Krajowe połączenia lotnicze pomiędzy Krakowem a Gdańskiem były najczęściej wybieranymi trasami w 2023 r., zgodnie z danymi zgromadzonymi przez urząd Lotnictwa Cywilnego. Średnia cena biletu na tej trasie wynosiła 305 zł w obie strony. Natomiast za podróż na trasie Wrocław – Olsztyn, uznanej za najtańszą, płaciliśmy średnio 126 zł. Znacznie droższa była podróż samolotem na trasie Wrocław – Rzeszów, za którą trzeba było zapłacić 705 zł.

Według raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 2022 r., liczba pasażerów korzystających z krajowych przewozów lotniczych wyniosła 3,2 mln, co stanowiło 8% wszystkich operacji realizowanych na polskich lotniskach. Te wyniki potwierdzają, że sporo Polaków wybiera podróże samolotem na dłuższe dystanse w kraju.

Eksperci z platformy do rezerwacji podróży eSky przeprowadzili szczegółową analizę krajowych połączeń lotniczych w 2023 r., uwzględniając najbardziej popularne trasy i średnie ceny biletów. Wynika z nich, że co trzeci pasażer decydował się na trasy Kraków-Gdańsk lub Szczecin-Warszawa. W rzeczywistości, prawie jedna piąta (19%) osób podróżujących w 2023 r., wybrała loty pomiędzy Gdańskiem a Krakowem, co czyni te trasy jednymi z najczęściej wybieranych. Średnia cena biletu lotniczego między tymi miastami wynosiła 192 zł za podróż w jedną stronę i 305 zł za podroż powrotną.