Złapanie międzynarodowej siatki przestępczej specjalizującej się w oszustwie "na wnuczka"

Trzy jednostki, podejrzewane o uczestnictwo w zorganizowanym zespole przestępczym specjalizującym się w wyłudzaniu funduszy od osób starszych za pomocą tzw. metody „na wnuczka”, zostały zatrzymane na terenie Wrocławia, Budapesztu i Berlina. Suma strat poniesionych przez ofiary oszacowana jest na około 3 miliony złotych.

Zatrzymania były wynikiem dwuletniej działań śledczych prowadzonych przez policjantów z Dolnego Śląska, w tym pracowników Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Całe śledztwo prowadzone było pod dozorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Grupa przestępcza o zasięgu międzynarodowym specjalizowała się w wyłudzaniu zarówno gotówki, jak i cennych przedmiotów od starszych ludzi, stosując popularną metodę „na wnuczka”. Straty pokrzywdzonych wynosiły od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a łączna suma strat oszacowana została na nie mniej niż 3 miliony złotych. Jak podkreślił asp. szt. Łukasz Dutkowiak, rzecznik Dolnośląskiej Policji, działalność grupy nie ograniczała się tylko do terytorium Polski. Część przestępstw dokonano również na terenie innych państw Unii Europejskiej.