Wrocławska Straż Miejska kontroluje piece w budynkach na terenie Wrocławia. Celem jest znalezienie mieszkańców i przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do powstawania smogu. Czy Wrocławianie przestrzegają ustawy antysmogowej?
Straż Miejska może sprawdzić Twój piec
Całkowity zakaz użytkowania pieców grzewczych, które nie spełniają norm, wejdzie w życie w 2024 roku. Przedstawiciele Urzędu Miasta zakładają więc, że do tego momentu problem tzw. „kopciuchów” zostanie rozwiązany. To potoczna nazwa urządzeń, które nie spełniają żadnych norm, tym samym nie są przypisane do żadnej klasy. Poszczególne klasy wskazują na to, jak dany piec jest ekologiczny.
Obecnie kontrole Straży Miejskiej najczęściej kończą się informowaniem i pouczaniem mieszkańców. Nie brakuje także nakładanych w formie mandatów kar, a będzie ich jeszcze więcej.
Ile kontroli w ciągu jednego roku?
Statystyki wrocławskiej Straży Miejskiej jasno wskazują na to, że kontroli jest bardzo dużo. W ciągu 2020 roku było ich ponad pięć tysięcy! Dwieście z nich zakończyło się doszukaniem się uchybień. Wrocławscy strażnicy nałożyli wtedy kary o łącznej wartości ponad 45 tysięcy złotych. W tym roku już przeprowadzono niemal cztery tysiące kontroli. 127 mandatów dało łączną kwotę około 40 tysięcy złotych.
Podczas kontroli, funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą wejść na teren posesji. Jeżeli na terenie nieruchomości funkcjonuje działalność gospodarcza, kontrola może odbywać się w dowolnych godzinach – przez cała dobę. W przypadku prywatnych budynków – w godzinach 6:00-22:00. Utrudnianie prowadzenia działań grozi wysokimi grzywnami.
Harmonogram kontroli pieców przez SM
Na stronach internetowych Straży Miejskiej we Wrocławiu można znaleźć daty i miejsca planowanych kontroli. Dziś odbędą się na Gaju i Muchoborze Wielkim. W piątek Strażnicy pojawią się na Klecinie i Nadodrzu. W weekend kontroli mogą się spodziewać także mieszkańcy Karłowic i Różanki.
Mieszkańcy, którzy wciąż używają pieców grzewczych w starej technologii, które mocno zanieczyszczają środowisko, mogą skorzystać z pomocy. Program „Zmień piec” powstał jako zachęta do wymiany pieca, a także rezygnacji z „kopciucha”.
W całym kraju trwają akcje mające na celu likwidację „kopciuchów”. Ostatnio pod tym względem przoduje Gmina Piastów, która pozbyła się największej liczby takich pieców. W innych miastach nie tylko Straż Miejska kontroluje piece grzewcze. Pomagają w tym miejscy urzędnicy oraz inne służby, w tym Policja.