Pożar Poltegoru w 2007 roku był zaplanowaną akcją szkoleniową służb ratowniczych

Kto pamięta rozbiórkę Poltegoru?

Poltegor był do 2007 roku najwyższym budynkiem we Wrocławiu. Kiedy zdecydowano się na jego rozbiórkę, w przeddzień służby przeprowadziły w nim efektowne ćwiczenia ratownicze. Poltegor zapłonął, a Lotnicze Pogotowie Ratunkowe symulowało transport ofiar wypadku.

Zdarzenie sprzed 14 lat przyciągnęło wielu obserwatorów

Wrocławiu Poltegor był przeznaczony do rozbiórki, ponieważ był bardzo starym budynkiem. Jego eksploatacja pochłaniała wiele kosztów, a na jego miejscu miał stanąć nowy rekordzista jeśli chodzi o wysokość. Służby ratownicze, w tym głównie Straż Pożarna i ratownicy medyczni postanowili wykorzystać sytuację, że budynek był pusty. Jeszcze przed początkiem rozbiórki weszli na teren budynku i ćwiczyli akcje ratunkowe według kilku scenariuszy. strażacy gasili pożar, a ratownicy próbowali wydostać stamtąd ofiary – manekiny.

Pod Poltegorem ustawiło się kilkaset osób, które obserwowały całe zajście, mimo że odbywało się w godzinach pracy i nauki.

Co to jest Poltegor i jaki jest jego następca?

Były najwyższy wrocławski wieżowiec należał do spółki „Polska Technika Górnicza”, skąd wywodzi się jego skrótowa nazwa. Wybudowano go w 1982 roku, a do budowy konstrukcji posłużyły głównie beton i żelbet. 25-piętrowy budynek miał wysokość 92 metrów, choć na jego szczycie ustawiono wieżę telekomunikacyjną. Łączna wysokość to więc 125 metrów.

Rozbiórka rozpoczęła się 2 czerwca 2007 roku (dzień po przeprowadzeniu ćwiczeń) i potrwała do listopada. Wtedy wykonawca prac dokopał się do kamienia węgielnego, który jeszcze w 1974 dał początek budowie wrocławskiego biurowca.

Nowy rekord wysokości we Wrocławiu

Obecnie w tym miejscu stanął Sky Tower – nowy najwyższy budynek Wrocławia i jeden z najwyższych w całym kraju i tej części Europy. Właścicielem działki pod Poltegorem został w 2006 roku wrocławski biznesmen, Leszek Czarnecki. W ostatnim czasie właścicielem Sky Towera została jednak nowa firma.

Na jednym z najwyższych pięter w Poltegorze znajdowała się kawiarenka utrzymana w klimacie lat 80-tych. Rozciągał się z niej widok na cały Wrocław. Teraz także chętni mogą wybrać się niemal na sam szczyt Sky Towera, gdzie znajduje się taras widokowy.

fot. Wikipedia Commons