Lekarz specjalista dostępny za kilka miesięcy, nawet w przypadku pilnego skierowania? Pełne przychodnie, przekładane wizyty, odwołane zabiegi i ogromny problem z dodzwonieniem się na recepcję w placówce? To przykra norma, z jaką na co dzień zmagają się pacjenci, korzystający z usług w ramach NFZ. Między innymi dlatego tak dużą popularnością cieszy się prywatna opieka medyczna. Czego się spodziewać i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie?
Rekordowe terminy do lekarza specjalisty
Trzeba przyznać, że lista problemów, z jakimi boryka się polska służba zdrowia jest naprawdę długa. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest coraz mniejsza liczba czynnych zawodowo specjalistów. Jednak kłopoty przeciętnego pacjenta zaczynają się już na etapie próby dostania się do internisty. Scenariusze są różne: walka o numerek, oczekiwanie na połączenie z przychodnią i wizyta za kilka dni, a czasem nawet kilka tygodni. A to przecież podstawowa opieka medyczna (POZ).
Zła wiadomość jest taka, że w kwestii oczekiwania na lekarza specjalistę w Polsce sytuacja nie zmienia się od kilku lat. W 2021 roku czekaliśmy 3,4 miesiąca, w 2022 3,5 miesiąca, a w 2023 czekamy średnio 3,7 miesiąca (dane za Barometr Fundacja Watch Health Care). Nie lepiej jest w przypadku diagnostyki – czas oczekiwania na badanie to około 2,5 miesiąca. Szczególnie zatrważający jest okres, jaki należy odczekać przed operacją – to od roku do nawet trzech lat! W tym czasie stan pacjenta może i często ulega pogorszeniu.
Kto bije rekordy, jeśli chodzi o najdłuższe kolejki? W 2023 roku na podium uplasowali się neurochirurdzy (około 9,8 miesiąca), ortopedzi i traumatolodzy (8,3 miesiąca). W porównaniu do ubiegłych lat wydłużył się czas oczekiwania do ortopedy, reumatologa i pulmonologa.
Dlaczego tak trudno o dobrą opiekę w ramach NFZ?
Przede wszystkim, problemów przysparza zbyt mała liczba lekarzy w stosunku do liczby pacjentów. Według najnowszych doniesień Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce aż 25% spośród 140 tysięcy lekarzy jest już w wieku emerytalnym. Tym samym na rynku brakuje około 50 tysięcy specjalistów (OECD podaje, że to aż 70 tysięcy), a 30% wykwalifikowanych absolwentów szkół medycznych rozważa pracę za granicą, gdzie zarobki i warunki są o wiele lepsze. Co ciekawe – niedobory w kadrach służby zdrowia występują w całej Unii Europejskiej.
To nie wszystko. Raport GUS wykazał również, że w 56 polskich gminach brakuje przychodni POZ. Trzeba więc przejechać wiele kilometrów zarówno do lekarza rodzinnego, jak i do specjalisty.
Sytuację placówek NFZ pogarsza bardzo krótki czas wizyty pacjenta w gabinecie (co sprzyja dużym opóźnieniom), nadmiar formalności oraz nieodwoływanie wizyt przez pacjentów. Państwowe przychodnie rzadko dzwonią, aby potwierdzić obecność pacjenta, choć system elektronicznych powiadomień staje się coraz powszechniejszy.
Polacy mają dosyć
Jak wynika z raportu firmy Procontent Communication, ponad połowa Polaków bardzo źle lub źle ocenia funkcjonowanie publicznego systemu ochrony zdrowia. Zaledwie 3,8% uważa, że jest on bardzo dobry. Co nie podoba się najbardziej?
- Długi czas oczekiwania na wizytę (zarówno do specjalistów, jak i lekarzy POZ)
- Długi oczekiwania na prawidłową diagnozę
- Utrudniony dostęp do szpitali oraz zabiegów operacyjnych
- Słaba jakość porad
- Słaba dostępność badań profilaktycznych
Prywatna opieka medyczna ratuje sytuację
Najnowsze wyniki GUS (2022) dowodzą, że w zeszłym roku Polacy przeznaczyli łącznie 51,6 mld zł na prywatną opiekę medyczną – czyli o 5 mld więcej niż w poprzednich latach. To niemal tysiąc złotych na osobę. Szacuje się, że liczby te z roku na rok będą coraz wyższe. Tym bardziej abonamenty medyczne dla pracowników stają się nie tylko popularne, ale wręcz pożądane.
Abonament pracowniczy – gratyfikacja, która wyróżnia firmę na tle innych
Benefity, jakie płyną z prywatnej opieki medycznej można omówić na przykładzie kompleksowej oferty JP Medica jpmedica.com.
Przede wszystkim – usługi są świadczone na terenie całego kraju. Mowa tu o konsultacjach w placówkach partnerskich, ale także stomatologii, diagnostyce laboratoryjnej, a nawet wizytach domowych.
JP Medica proponuje konsultacje dla dorosłych i dzieci od trzeciego roku życia. Łącznie w Polsce znajduje się 1600 placówek partnerskich, obejmujących także medycynę pracy. Pacjenci mogą korzystać z 800 punktów pobrań laboratoryjnych, wizyt domowych oraz transportu medycznego. Wszystko w ramach określonych pakietów.
Szybko, profesjonalnie, atrakcyjnie
Co Polacy szczególnie cenią w prywatnej opiece medycznej i dlaczego z niej korzystają? Dane na ten temat pojawiły się w raporcie NIK „System ochrony zdrowia w Polsce – stan obecny i pożądane kierunki zmian”:
- Szybkie terminy wizyty
- Lepsi specjaliści
- Większe zaangażowanie lekarzy w wykonywaną pracę
- Dogodne terminy przyjęć
- Możliwość załatwienia sprawy nawet podczas jednej wizyty
- Sprawna obsługa pacjenta na recepcji
Pokrywa się to z ofertą JP Medica, gdzie głównymi atutami oferty dla pracowników są właśnie szybkie terminy wizyt, świetni specjaliści (m.in. dermatolog, ginekolog, kardiolog, neurolog, radiolog, ortopeda i psychiatra), punktualność w przyjmowaniu pacjentów, możliwość korzystania z portalu pacjenta i łatwo dostępna infolinia.
Sprawnie działająca opieka medyczna dla pacjenta
Krótki czas oczekiwania na wizytę i profesjonalna kadra medyczna to nie wszystko, co składa się na pozytywny odbiór prywatnej opieki medycznej. W oczach pacjentów ten obraz jest o wiele szerszy. Przyzwyczailiśmy się już do wygody, jaką dają konsultacje online. To oszczędność czasu, możliwość skorzystania z porady w dowolnym miejscu (także bez wychodzenia z pracy), bez kolejek i stresu, a także możliwość uzyskania e-recepty, e-skierowania i e-zwolnienia.
Znaczenie ma też dobrze prosperująca infolinia, na której można uzyskać wszystkie informacje, oraz powiadomienia SMS z przypomnieniem o wizycie i z możliwością jej potwierdzenia. Dużym ułatwieniem jest Portal Pacjenta, gdzie również można zarezerwować wizytę, zobaczyć wyniki swoich badań i dokonywać szeregu akcji.
Warto dodać, że placówki, w których przyjmują lekarze są nowoczesne i wyposażone w wysokiej jakości sprzęt. To gwarantuje pełen profesjonalizm, ale też wizytę w przyjemniejszej atmosferze.
Pakiety dla każdego
Spoglądając na ofertę JP Medica łatwo zauważyć, że jest ona dostosowana do potrzeb zarówno pracodawców, jak i pracowników. Abonamenty dostępne są w różnych opcjach:
- Abonament indywidualny obejmuje samego pracownika
- Abonament partnerski obejmuje pracownika, współmałżonka/partnera, a także jedno dziecko
- Abonament rodzinny obejmuje pracownika, współmałżonka/partnera, a także dwójkę dzieci
Pracodawca może więc zapewnić swojemu zespołowi atrakcyjne dodatki pozapłacowe. Dlaczego to aż tak ważne?
Abonament pracowniczy jako najlepsza forma gratyfikacji
Jak pokazuje raport z Narodowego Testu Zdrowia Polaków, w ciągu roku aż 72% respondentów odwiedziło lekarza pierwszego kontaktu przynajmniej raz, a 44% odwiedza specjalistę przynajmniej raz na pół roku. Jaki z tego wniosek? Opieka lekarska jest bardzo potrzebna i często wykorzystywana. A do tego bardzo kosztowna. Tym bardziej zapewnienie pracownikowi prywatnej opieki medycznej to gratyfikacja na wagę złota. Potwierdza to raport Enter The Code, który zbadał najpopularniejsze benefity dla pracowników w Polsce. Miejsce pierwsze zajęła właśnie prywatna opieka medyczna. Wskazało ją 57% respondentów, z czego 35% ma już szansę korzystać z niej dzięki pracodawcy. Dokładnie tak samo wygląda to w raporcie LinkedIn z 2023 roku.
Co to oznacza dla pracodawcy? Dużo większą konkurencyjność na rynku pracy, przyciąganie do siebie najlepszych kandydatów i łatwiejszy system motywacyjny. Zadowolony pracownik będzie chętniej i z większym zaangażowaniem wykonywał swoje obowiązki, rzadziej będzie rozglądał się za nowym miejscem pracy.
Pracownik ma z kolei możliwość zaoszczędzenia w skali roku średnio kilku tysięcy złotych. Dodatkowo zyskuje możliwość leczenia w najlepszych, sprawdzonych placówkach i korzystania z szybkiej diagnostyki.