Badanie skóry głowy – czym zajmuje się trycholog i jaką pomoc oferuje?

Wizyta w gabinecie trychologicznym może stanowić rozwiązanie wielu problemów dotyczących stanu skóry głowy i kondycji włosów. Dzięki dokładnej analizie i nowoczesnym metodom badań specjaliści są w stanie odmienić wygląd i poprawić samopoczucie wielu osób. Jak dokładnie przebiega konsultacja trychologiczna i kiedy warto się zgłosić na badanie?

Kiedy umówić się do trychologa?

Trycholog to specjalista zajmujący się schorzeniami skóry głowy i włosów. Dzięki kierunkowemu wykształceniu i innowacyjnym metodom badań jest w stanie pomóc w dolegliwościach, takich jak: łupież, łysienie, łojotok, łuszczyca, AZS, ŁZS, czy grzybica skóry. Kuracje trychologiczne przyczyniają się do poprawy kondycji oraz stanu włosów nawet przy występujących uszkodzeniach łodygi włosa.

Wizyta w gabinecie trychologicznym ma na celu zbadanie pojawiającego się problemu i jego potencjalnych przyczyn oraz podjęcie odpowiedniej kuracji wspomagającej proces leczenia. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technik i urządzeń specjalista ocenia stan skóry głowy oraz analizuje wyniki badań, przeszłość chorobową i styl życia pacjenta.

Przed wizytą do trychologa należy nie myć głowy 24 godziny.

Na czym polega konsultacja trychologiczna?

Konsultacja trychologiczna rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Na pierwsze spotkanie warto przynieść aktualne wyniki badań, m.in. z zakresu morfologii krwi i endokrynologii. Na wstępie specjalista pyta o stan zdrowia, pielęgnację skóry głowy, styl życia, nałogi oraz obecne dolegliwości.

Następnie wykonywane jest badanie trichoskopowe skóry głowy przy użyciu specjalistycznej kamery, która jest w stanie kilkusetkrotnie powiększyć obraz. Takim sprzętem dysponuje trycholog we Wrocławiu z Centrum Medycyny Biomedika. Dzięki powiększeniu do 700 x dokładnie można ocenić stan skóry głowy i włosów, liczbę pustych mieszków włosowych, rodzaj łysienia, poziom produkcji łoju, a także uszkodzenia łodygi włosów.

Zabiegi trychologiczne i zalecenia zdrowotne

Po dokładnym wywiadzie i ocenie stanu skóry głowy i włosów specjalista zajmuje się ustaleniem dalszego planu kuracji, który uwzględnia odpowiednią pielęgnację, a także wykonanie zabiegów trychologicznych. Cały proces przebiega zgodnie z myślą holistycznego podejścia i uwzględnia wszystkie informacje zebrane w trakcie konsultacji.

W Biomedika trycholog współpracuje z lekarzami w celu usunięcia przyczyny  danego schorzenia np. z endokrynologiem, diabetologiem, dermatologiem.

Rodzaje zabiegów, których wykonaniem zajmuje się specjalista trycholog to m.in.:

  • mezoterapia igłowa skóry głowy,
  • infuzja tlenowa,
  • peptydowa terapia włosów,
  • elektrostymulacja,
  • radiofrekwencja,
  • oraz osocze bogatopłytkowe.

Na podstawie trichoskopii ustalany jest indywidualny program kuracji domowej czy zabiegów gabinetowych. Centrum Medycyny Biomedika posiada w swojej ofercie specjalistyczne preparaty trychologiczne, które można zakupić w trakcie wizyty. Trycholog rekomenduje preparaty dokładnie sprecyzowane pod występujący problem skóry głowy lub włosów. 

Warto pamiętać również, że stan skóry głowy i włosów nie jest jedynie efektem nieprawidłowej pielęgnacji lub wpływu czynników genetycznych. Najczęściej przyczyną są zmiany zdrowotne w organizmie oraz stres. Poza tym zmiana diety, stylu życia oraz pozbycie się nałogów może mieć kluczowe znaczenie w procesie odbudowy zniszczonej łodygi włosa i pozytywnie wpłynąć na przebieg kuracji.

Należy pamiętać, że we wsparciu leczenia schorzeń skóry głowy należy uzbroić się w cierpliwość, zwykle terapia trwa od 3 miesięcy do 6 miesięcy a czasami kilkanaście miesięcy, w zależności od przyczyny danego schorzenia.

W Centrum Medycyny Biomedika poza wsparciem trychologicznym można liczyć również na pomoc oraz profesjonalne doradztwo w zakresie dietetyki klinicznej, diagnostyki i leczenia boreliozy, terapii witaminowych oraz pozbywania się nałogów z wykorzystaniem drgań elektromagnetycznych (biorezonans). Więcej informacji o szczegółowej ofercie znajduje się na stronie internetowej centrum.