Centrum handlowe "Swoja Olimpia" zdobywa Grand Prix w konkursie "Piękny Wrocław"

Niewielkie centrum handlowe zlokalizowane na przedmieściach Wrocławia otrzymało najwyższe wyróżnienie – Grand Prix – w konkursie „Piękny Wrocław”. Wybrane przez jury centrum handlowe „Swoja Olimpia”, usytuowane na Swojczycach, zostało docenione za swoje unikalne połączenie z otaczającym je osiedlem.

Architekt Konrad Mierzwa wyjaśniał proces twórczy stojący za tym projektem. Podkreślał, jak ważne było dla niego stworzenie obiektu, który doskonale wpasuje się w istniejącą strukturę osiedla, nie będąc jednocześnie ciałem obcym. Zaznaczył, że kładziono duży nacisk na estetykę budynku, zainicjowano fragmentację bryły architektonicznej na poziomie elewacji i dodano detale w postaci siatki, które nadają budynku skali bardziej zbliżonej do mieszkalnej niż komercyjnej.

Konkurs „Piękny Wrocław” docenia i nagradza najlepsze projekty, które zostały zrealizowane i oddane do użytku w latach 2021-2022. Przewodnicząca jury, Magdalena Wankowska, mówiła o kluczowych kryteriach wyboru zwycięzcy. Zgodnie z nią, różnorodność wykształcenia i zainteresowań członków jury pozwoliła na wybór obiektu, który nie tylko sprawdza się jako funkcjonalny element przestrzeni publicznej, ale także jest estetycznie satysfakcjonujący dla mieszkańców.