Debata nad wywieszeniem tęczowej flagi w centrum Wrocławia: wsparcie społeczności LGBTQ+

Zespół radnych Rady Miejskiej we Wrocławiu proponuje, by na okres jednego miesiąca, przed gmachem Ratusza umieścić flagę tęczową. Jak zaakcentował jeden z radnych, Robert Suligowski, czerwiec to okres, kiedy społeczność LGBTQ+ świętuje swój miesiąc dumy.

Suligowski apeluje do Ratusza i Rady Miejskiej o demonstrację solidarności z osobami nieheteronormatywnymi. Według niego, nadszedł czas, aby miejscowi mieszkańcy wyraźnie pokazali swoją akceptację dla tej społeczności.

Opinie Wrocławian na ten temat są podzielone. Niektórzy argumentują, że tak samo jak osoby nieheteronormatywne mają prawo do zawieszenia swojej flagi, tak samo powinni mieć je ludzie heteroseksualni. Inni z kolei popierają pomysł, podkreślając, że Wrocław to miasto otwarte i tolerancyjne.

Mimo wszystko, flaga tęczowa nie pojawi się przed Ratuszem. Przemysław Gałecki z Urzędu Miasta tłumaczy, że maszty te są przeznaczone wyłącznie dla flag narodowych. Jednakże zaznacza, że Wrocław nieustannie wspiera społeczność LGBTQ+ na różne sposoby.

Do takich działań należy utworzenie specjalnej podstrony na miejskim portalu „Tęczowy Wrocław”, gdzie opisywane są prowadzone działania na rzecz równości. Warto też przypomnieć, że od 2019 roku Marsz Równości we Wrocławiu jest objęty honorowym patronatem prezydenta miasta.

Planowany Wrocławski Marsz Równości odbędzie się na ulicach miasta 8 czerwca.