Fundacja poszerza edukacyjne możliwości dla dzieci z Ukrainy we Wrocławiu

Następstwem rocznej praktyki prowadzenia klas przygotowawczych dla młodych imigrantów z Ukrainy przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty, jest rozszerzenie tego projektu w nadchodzącym roku szkolnym. We wrocławskim biurowcu Green Tower stworzono Ukraińskie Centrum Edukacji, które ma na celu zwiększyć możliwości nauki języka polskiego oraz oferować opiekę dla dzieci, których rodzice są zatrudnieni.

Ukraińskie Centrum Edukacji zajmuje dwa piętra biurowca Green Tower A, znajdującego się przy ulicy Śrubowej 1 we Wrocławiu. Przestrzeń ta została bezpłatnie udostępniona przez firmę Nokia. Centrum stanowi rozwinięcie i kontynuację projektu klas przygotowawczych, które były dotychczas prowadzone przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty na terenie Wrocławia.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ewę Minakowską, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Leonardo, która jest macierzystą placówką dla Ukraińskiego Centrum Edukacji, celem utworzenia tej instytucji jest ułatwienie edukacji dzieciom nieposługującym się językiem polskim. Zaowocuje to dodatkowymi 12 godzinami nauki języka polskiego tygodniowo, a także tzw. językową integracją ukraińskich nauczycieli i opiekunów. Poza nauką języka polskiego centrum zapewnia realizację podstawy programowej. Jeżeli uczniowie napotykają na trudności w zrozumieniu konkretnych słów i pojęć, otrzymują wsparcie od ukraińskich pedagogów.

Siedziba placówki przy ulicy Śrubowej we Wrocławiu to nowoczesne miejsce edukacyjne stworzone z myślą o uczniach w wieku szkolnym – od 7 do 14 lat. Głównym zadaniem centrum jest przygotowanie uczniów z Ukrainy do efektywnego włączenia się w polski system oświatowy. Oprócz intensywnej nauki języka polskiego, którą zapewnia aż 12 godzin tygodniowo, dzieci będą uczyć się wszystkich podstawowych przedmiotów szkolnych. Dzięki temu nie utracą kontaktu z edukacyjnym programem dostosowanym do ich wieku i umiejętności.