Marsz Niepodległości we Wrocławiu - zarejestrowany!

Jacek Międlar poinformował o zarejestrowaniu Marszu 11 listopada

Już jakiś czas temu informowaliśmy o chęci zorganizowania, jak co roku, przemarszu Marszu Niepodległości 11 listopada we Wrocławiu. Tegoroczny marsz ma mieć hasło „Polska Antybanderowska”, a zaproszeni do udziału są wszyscy chętni, patrioci, rodziny z dziećmi i inni mieszkańcy miasta i nie tylko. Kilka dni temu pojawiły się informacje o tym, że Urząd Miasta we Wrocławiu nie zgodzi się na rejestrację Marszu. Organizatorzy wyjaśniają, że już to zrobili.

Marsz Niepodległości we Wrocławiu 2021 się odbędzie

Jeden z organizatorów Marszu we Wrocławiu – Jacek Międlar, który jest byłym księdzem – poinformował, że skutecznie zarejestrował tegoroczny marsz. Nie udało się to na przykład organizatorom Marszu Niepodległości w Warszawie, których zablokował Prezydent stolicy – Rafał Trzaskowski. W tamtym mieście władze zdecydowały się wejść na wojenną ścieżkę z organizatorami i uczestnikami marszu, który zapewne i tak wyruszy na ulice Warszawy.

We Wrocławiu krążyły pogłoski o tym, że miejskie władze nie wyrażą zgody na organizację marszu. Jak wyjaśnia jeden z urzędników, Ratusz nie wydaje zgody, a jedynie przyjmuje informację o planowanym wydarzeniu masowym.

Niektórzy mieszkańcy Wrocławia nie są zadowoleni z zarejestrowania Marszu

Tak, jak w przypadku wielu innych miast w Polsce – mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska są w tej sprawie podzieleni. Wielu z nich chętnie weźmie udział w Marszu lub będą go wspierać w inny sposób. Nie brakuje jednak głosów krytyki. Już w poprzednich latach dochodziło bowiem do nieprzyjemnych sytuacji, głoszenia bezprawnych haseł i stosowania rac. Z tego powodu marsz był już bowiem w przeszłości przerywany.

Niektórzy mieszkańcy Wrocławia chcieliby więc nie dopuścić do organizacji tegorocznego Marszu Niepodległości we Wrocławiu.

Czemu narodowe święto nie może wyglądać… normalnie?

Wiele osób wypowiada się w skrajny sposób na temat corocznych marszów i ich uczestników. Dla niektórych jest to wspaniały sposób upamiętnienia dnia odzyskania przez Polskę niepodległości (11. listopada 1918 roku), w którym uczestniczą cale rodziny z dziećmi. Inni zauważają tylko rasistowskie hasła i rosłych mężczyzn w kominiarkach, ewidentnie szukających zadymy.

Warto zauważyć, że w wielu krajach święto niepodległości jest dniem, który łączy daną społeczność i ma jedynie pozytywny wydźwięk. Czy w Polsce  świętowanie tego dnia bez tworzenia podziałów, bijatyk z Policją oraz wzajemnego obrażania się będzie więc kiedyś możliwe? Niektórzy wciąż wierzą, że tak.

Na fotografii Marsz Niepodległości w Warszawie.

Sprawdź, jak przebiegał tegoroczny Marsz Niepodległości w Warszawie.