Jak osoba dorosła może nauczyć się angielskiego?

Angielski to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych języków na świecie. Posługiwanie się nim otwiera wiele możliwości zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wiele osób, które nie miały okazji nauczyć się go w szkole, decyduje się zatem na taki krok w dorosłym życiu. Jednak, mimo chęci, nie zawsze łatwo jest znaleźć sposób na efektywną naukę i często to staje się barierą nie do pokonania. Aby tego uniknąć, poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, które każdy może wypróbować i to w większości bez wychodzenia z domu!

Internet otwiera masę możliwości, również jeśli chodzi o naukę języków. Na rynku jest wiele stron internetowych oraz aplikacji na smartfona, które umożliwiają uczenie się angielskiego. Ich przystępna forma oraz możliwość korzystania w każdej wolnej chwili sprawia, że to często pierwszy krok, na jaki decyduje się osoby chcące poznać nowy język. Wśród najbardziej popularnych można wymienić chociażby Dualingo, Quizlet czy Memrise. Część z nich ma bezpłatne wersje, które w zupełności wystarczą na początkowym etapie nauki. Zwykle to proste i intuicyjne programy odpowiednie dla osób w różnym wieku.

Słuchanie i oglądanie

Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę i jesteś totalnym laikiem, nie zapomnij o osłuchaniu się z językiem. Oglądanie filmów lub seriali po angielsku jest świetnym sposobem na naukę. Na początek postaw na wersję z angielskimi napisami oraz wybierz coś np. z repertuaru dla dzieci. To świetny sposób na odświeżenie bajek z dzieciństwa lub obejrzenie czegoś zupełnie nowego, na co w innych okolicznościach nie byłoby okazji. Nie obawiaj się jeśli na początku nie zrozumiesz wszystkiego, zatrzymuj seans kiedy pojawi się niezrozumiałe słówko lub konstrukcja gramatyczna i szukaj tłumaczeń w internetowych słownikach. Z czasem zaobserwujesz, że takich pauz jest coraz mniej, a Ty rozumiesz większość dialogów. Oprócz oglądania dobrą metodą będzie także słuchanie podcastów, radia, czy YouTube.

Książki i samouczki

Wolisz tradycyjne metody? Postaw na samouczki i książki do nauki języka. W księgarniach znajdziesz wiele ciekawych materiałów, które pomogą Ci rozpocząć naukę. Duża część takich podręczników ma dołączone również płyty z nagraniami dialogów lub konwersacji, testy sprawdzające, a czasem także kody dostępu do interaktywnych platform wspomagających naukę. Warto jednak pamiętać, że tego typu metody są dobre na start lub podczas odświeżania wiedzy. Wybierając samodzielną naukę z książką, nie masz możliwości praktycznego ćwiczenia mówienia, a nauka pisania jest dość ograniczona, gdyż trudniej Ci będzie samemu wyłapać błędy. Ta praktyka lepiej będzie działać np. w połączeniu z lekcjami angielskiego dla dorosłych u profesjonalnych lektorów.

Kursy w szkole językowej

Samodzielna nauka to coś, w czym się nie odnajdujesz? Sprawdź kursy z angielskiego dla dorosłych online lub w swojej okolicy! Zapisanie się na zajęcia w szkole językowej to strzał w dziesiątkę jeśli masz problemy z regularnością i dyscypliną. Systematyczne spotkania, sprawdzone materiały dydaktyczne i interaktywne narzędzia usprawniają proces uczenia się. A co najważniejsze na takim kursie języka angielskiego masz osobę, w postaci lektora, która od razu będzie w stanie wyjaśnić Twoje wątpliwości lub pomoże w zrozumieniu niejasnych zagadnień. Jesteś z Wrocławia? Sprawdź koniecznie, co oferuje Akademia Języków Obcych Olymp ucząca nowoczesną metodą bezpośrednią Direct Method opierającą się o mówienie i konwersacje już od pierwszych zajęć.