Rower w zimie

Jak przechowywać rower w zimie?

Pomimo zimowej aury, we Wrocławiu wciąż można spotkać wielu rowerzystów. Najbardziej zatwardziali miłośnicy dwóch kółek jeżdżą przez cały rok, niezależnie od pogody. Jeżeli jednak planujesz zostawić rower na zimę, warto dobrze go zabezpieczyć. Dzięki temu na początku rowerowego sezonu nasza maszyna będzie sprawna.

Jazda na rowerze we Wrocławiu zimą

Ze względu na dobrą infrastrukturę rowerową, jazda po Wrocławiu zimą nie jest problemem. Szerokie i dostępne niemal wszędzie ścieżki rowerowe zachęcają do wybrania tego sposoby transportu. Wiele osób traktuje rower jako sposób codziennej komunikacji, jeżdżąc do pracy, szkoły i w inne miejsca.

Ciekawą opcją na jazdę rowerem po stolicy Dolnego Śląska jest możliwość wynajęcia roweru z sieci miejskich rowerów Next Bike. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe, następnie naliczana jest niewielka opłata.

Jak przechowywać rower poza sezonem?

Zanim odłożymy rower, warto porządnie go umyć. Pozwoli to na uniknięcie zniszczenia, zużycia, czy nalotów rdzy. Niezależnie od tego, gdzie w trakcie zimy przechowujemy rower, warto go czymś osłonić. Jeżeli stoi w piwnicy, komórce lub na strychu, można w tym celu wykorzystać duży, stary koc lub niepotrzebne prześcieradło. Dzięki temu rower na początku nowego sezonu będzie od razu gotowy do jazdy.

Umyty, a następnie wysuszony rower warto porządnie nasmarować. Możemy nałożyć nieco większą ilość smaru na elementy napędu (łańcuch, kaseta, korba, przerzutki), pamiętajmy jednak aby przed jazdą zdjąć nadmiar lub po prostu umyć napęd i nasmarować we właściwy sposób.

Aby uniknąć odkształcenia się opon, można zawiesić rower na  wieszaku. W innym wypadku obróćmy koła co pewien czas, aby rower nie przeleżał kilku miesięcy w jednej pozycji.

Osłona roweru stojącego na wolnym powietrzu

Jeżeli planujemy pozostawić rower na podwórku lub balkonie, warto dodatkowo go osłonić. W tym celu najlepiej kupić specjalną płachtę – pokrowiec, który chroni przed deszczem. Dzięki temu rower będzie w znacznie lepszym stanie, gdy na początku sezonu rowerowego będziemy chcieli go użyć.

Zobacz jak chronić rower w czasie przechowywania.

Jeżeli nasz rower będzie stał w chłodnym miejscu, lub będzie narażony na dostęp wilgoci, zdemontujmy dodatkowe wyposażenie. Lampki, licznik i inne akcesoria, szczególnie elektroniczne, nie znoszą niskich temperatur zbyt dobrze. Podczas dłuższego przechowywania elektroniki warto wyjąć z niej baterie jeśli tylko jest to możliwe.

Przechowywanie roweru w garażu podziemnym w trakcie zimy to dobry pomysł!