Madrygał – sztuka wokalna od XIV wieku na tegorocznym Forum Musicum

Tematyka najnowszej edycji Forum Musicum, festiwalu oddanego muzyce dawnej, będzie skupiać się na madrygale – oryginalnym gatunku muzyki wokalnej, który ma swoje korzenie we Włoszech początku XIV wieku. Wrocław będzie gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się pomiędzy 11 a 27 sierpnia.

Jak podkreślają twórcy festiwalu, madrygał to niezrównana forma muzyki wokalnej, która zaskakuje różnorodnością swoich form. Zadebiutował on jako część włoskiej ars nova już w XIV wieku, charakteryzując się wyszukanym artystycznym kunsztem i zastosowaniem zaawansowanych form poetyckich.

Pod koniec XVI wieku madrygał kwitnął i ewoluował jako część wielogłosowej muzyki zespołowej. Na przestrzeni kolejnych lat ukształtowały się różne style madrygału, każdy z nich odpowiadający specyficznemu okresowi. Madrygał manierystyczny końca XVI wieku, ze względu na głębokie powiązania muzyki z tekstem, stał się kluczową przestrzenią dla rozwoju barokowego stylu w muzyki wokalnej – jak podaje organizator wydarzenia.