Miedzianka – fascynująca historia zanikłego miasta odżywa w nowym muzeum

Na temat Miedzianki, dawnego miasta, które dziś już nie istnieje, napisano wiele. Jednak co niezmiernie interesujące, to fakt, iż to miejsce niczym magnes przyciąga osoby z pasją i kreatywnymi pomysłami. Dowodem na to jest konwersja starej szkoły na muzeum dedykowane historii wojen oraz unikalnej przeszłości tego miejsca.

Po dwóch dekadach pracy w korporacyjnym świecie, Alicja Majewska i Marcin Gajewiak postanowili rzucić wszystko i przeprowadzić się do Miedzianki. Ta mała wieś o bogatej historii stanowi perfekcyjne połączenie nowoczesności z tradycją. To właśnie tutaj można dostrzec siedem wieków historii Kupferbergu, które delikatnie wystają z gęstwiny krzewów i pnących roślin.

Kierując starym budynkiem szkolnym, para nie ograniczyła się tylko do prowadzenia hostelu, w którym goście mają możliwość nocowania w otoczeniu książek. Stworzyli także unikalne Muzeum Wielkich Wojen 1914-1945. Ich zamiłowanie do militariów ma korzenie już w dzieciństwie.

Ekspozycję muzealną podzielono na cztery sekcje. Pierwsza skupia się na tematyce I wojny światowej, gdzie atrakcje gonią atrakcje. Znajdujące się tu eksponaty, z ogromnym naciskiem na zbroję szturmowca, robią piorunujące wrażenie.

Następne segmenty ekspozycji poświęcone zostały wojsku polskiemu z czasów II Rzeczypospolitej, III Rzeszy i armii niemieckiej. Ostatnia część to historia Miedzianki. Tutaj można podziwiać między innymi przedwojenne pocztówki, porcelanę, rzeczy codziennego użytku oraz historyczne butelki pochodzące ze starego browaru.