Międzynarodowa kampania „Sprzątanie Świata”

Jak co roku, w trzeci weekend września na całym świecie będzie miała miejsce międzynarodowa kampania „Sprzątanie Świata”. Celem kampanii jest uświadamianie jak duży wpływ na naszą planetę mają zanieczyszczenia. Sprawdźmy, gdzie będziemy mogli lokalnie ją wesprzeć.

Akcja zapoczątkowana została w 1989 roku w Australii. Do Polski dotarła w roku 1994 i od tego czasu odbywa się raz w roku. Tegoroczne hasło kampanii to „Myślę, więc nie śmiecę”. Głównym koordynatorem akcji jest fundacja Nasza Ziemia.

Właściwie każdy Polak zapytany o sprzątanie świata, nie tylko wie o co chodzi, ale sam brał czynny udział w którejś z 27 minionych edycji akcji. Jako uczeń lub jako dorosły czy też rodzic. Dlaczego więc, pomimo upływu lat nadal sprzątamy? Odpowiedź jest prosta – bo nadal śmiecimy. I to w miejscach pięknych z natury, gdzie zwykle szukamy wytchnienia – mówi Beata Butwicka, prezes zarządu fundacji Nasza Ziemia.

Za wzięcie udziału w przedsięwzięciu można nawet otrzymać certyfikat. Wystarczy zarejestrować się pod tym adresem.

W zeszłym roku odnotowano 20 tysięcy zebranych worków śmieci w całej Polsce o wadze około… 140 ton!

Chętni będą mogli wziąć udział w następujących wydarzeniach:

  • Sprzątanie Świata nad brzegiem Odry – 19 września, godz. 11:00, ul. Pasterska (pod mostami Warszawskimi)
  • Sprzątanie Świata na Ołtaszynie – 19 września, godz. 11:00, Centrum Aktywności Lokalnej Ołtaszyn
  • Sprzątanie Świata w parku Migdałowym – 19 września, godz. 11:30, plac zabaw w parku Migdałowym (między ul. Supińskiego, Cukrową i Migdałową)

Możliwe jest również skorzystanie ze wsparcia Ekosystemu. Organizacja będzie przekazywać niezbędny do sprzątania sprzęt – różnego rodzaju worki na odpady, a także rękawice. W tym celu należy przesłać zgłoszenie na adres [email protected]. W treści wiadomości musi zostać podana orientacyjna liczba uczestników, termin oraz adres sprzątania i odbioru odpadów, a także dane i numer osoby kontaktowej. Akcesoria do sprzątania będzie można odebrać w PSZOK przy ul. Michalczyka 9.