lekcje o konstytucji we Wrocławiu

Młodzi Wrocławianie poznają Konstytucję RP. Co na to Minister Edukacji?

Dzięki uchwałom miejskich radnych, młodzi Wrocławianie poznają Konstytucję RP. W przedszkolach i szkołach podstawowych odbędą się lekcje w ramach podstawy programowej. Co na to Minister Edukacji, Przemysław Czarnek?

Dla kogo lekcje o Konstytucji RP?

Wrocławski magistrat wydał decyzję o wdrożeniu lekcji o Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej dla dzieci w różnym wieku. Najmłodsze są przedszkolaki przygotowujące się w tzw. „zerówkach” do pójścia do szkoły podstawowej. Dodatkowe lekcje o Konstytucji RP odbędą się także w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych.

Czego uczniowie nauczą się na  nowych zajęciach?

Lekcje o Konstytucji RP mają poznać znaczenie Konstytucji dla państwa i jej rolę w prawie. Nauczyciele i wychowawcy mają także wspomnieć o znaczeniu dokumentu dla obywateli – także samych dzieci. Nie zabraknie przykładów poszczególnych przepisów.

Jacek Sutryk komentuje nowe lekcje o Konstytucji RP we wrocławskich placówkach

Zdaniem Prezydenta Wrocławia, lekcje o Konstytucji RP dla dzieci to dobry pomysł. Według Jacka Sutryka młodzi Wrocławianie powinni poznać nie tylko Konstytucję RP, ale także prawa i obowiązki, jakie z niej wynikają. Zarówno dla państwa, jego organów, jak i samych mieszkańców.

Zakres tematyczny zajęć – lekcje o Konstytucji RP dla uczniów z Wrocławia

Wrocławski magistrat określił zakres tematyczny zajęć dla poszczególnych dzieci. Dzieci objęte rocznym obowiązkiem przygotowania przedszkolnego  i uczniowie klas 1-3 w szkołach podstawowych dowiedzą się, czym jest Konstytucja RP, poznają zasady i normy oraz święta państwowe.

Starsze dzieci uczęszczające do podstawówek dowiedzą się także bardziej szczegółowych informacji, a lekcje o Konstytucji RP odbędą się podczas zajęć z:

  • historii;
  • języka polskiego;
  • godzinach wychowawczych;
  • wiedzy o społeczeństwie.

Na podobnych zajęciach uczniowie będą mieli lekcje o Konstytucji RP w szkołach ponadpodstawowych. Dodatkowo będzie możliwość zapoznania się z zasadami praworządności i prawami człowieka.

Póki co nie wiemy, jak na taką decyzję zapatruje się Minister Edukacji Narodowej, Przemysław Czarnek. Rok temu zapowiadał zmiany w systemie edukacji.