Zmiany w systemie poboru opłat na A4

Nowa organizacja bramek na autostradzie A4 w okolicy Wrocławia

Kierowcy jeżdżący autostradą A4 powinni zwrócić szczególną uwagę na zmiany, które nastąpią 1 grudnia 2021 roku. Do tego czasu znikną szlabany i punkty poboru opłat. Powodem jest zupełnie nowa organizacja uiszczania opłat za przejazd autostradą – wkrótce odbędzie się to tylko w bezgotówkowy, elektroniczny sposób.

Nowy system e-TOLL wkrótce zacznie funkcjonować

Dotychczas kierowcy mogli zapłacić za przejazd na odcinku Wrocław-Gliwice w tradycyjny sposób. Wjeżdżając na ten odcinek pobierali papierowy bilet, a przy zjeździe musieli wnieść stosowną opłatę. Już za kilka dni system będzie działał w zupełnie inny sposób.

W związku z tym od dzisiaj (wtorek 23 listopada 2021) zaczynają się prace mające na celu przebudowę Punktów Poboru Opłat i Karwiany  Stacji Poboru Opłat Krajków i Brzezimierz. Mogą pojawić się pewne utrudnienia spowodowane pracami ziemnymi – liczba dostępnych pasów ruchu będzie bowiem mniejsza, niż zwykle.

Co się zmieni w nowym systemie pobierania opłaty za przejazd autostradą?

Nowy system e-TOLL nie będzie wymagał zatrzymania się pojazdu na bramkach. Kierowcy będą musieli wykupić natomiast bilet elektroniczny – można go nabyć na stacjach benzynowych lub przez Internet.

Jazda autostradą A4 bez wykupionego wcześniej biletu będzie się także wiązała z mandatem – w wysokości pięciuset złotych. Przejazd całym odcinkiem drogi Wrocław-Gliwice będzie nadal kosztował 16 złotych w jedną stronę.

System e-TOLL zastąpi dotychczasowy system VIA-TOLL. System jest wspólny dla autostrad A4 i A2. Posiadacze aplikacji na smartfony będą więc mogli wygodnie korzystać z tych dróg. Brak szlabanów i konieczności zatrzymywania się przy bramkach powinien także zmniejszyć korki, które często były spotykane na autostradzie A4 w okolicy zjazdów na Wrocław.

Kilka miesięcy temu opłaty za przejazd A4-ką zostały zwiększone, więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem.