Nowy mieszkaniec wrocławskiego ZOO – nowo narodzony gibon

Na świecie żyje jedynie 360 gibonów białopoliczkowych. Zaledwie 160 z nich żyje jeszcze w naturalnym środowisku. Wśród 200 osobników przebywających w ogrodach zoologicznych, kilka mieszka we Wrocławiu. Niedawno urodził się tu młody samiec.

Młody samiec gibona białopoliczkowego żyje we Wrocławiu już od miesiąca

Narodziny malucha miały miejsce jeszcze pod koniec września. Pracownicy wrocławskiego ogrodu zoologicznego zdecydowali się jednak nie informować o tym opinii publicznej. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo małej małpki i zapewnienie samcowi gibona białopoliczkowego jak największej ilości spokoju. Nie niepokojony miał bowiem szansę zadomowić się w swojej klatce.

Znajdująca się we wrocławskim ZOO para gibonów to jedyni tacy rodzice w Polsce. W innych miejscach znajdują się bowiem jedynie osobniki tej samej płci lub pojedyncze małpy. Narodziny gibonka są więc niesamowitym wydarzeniem na skalę całego kraju, a nawet większą. Przedstawiciele ZOO we Wrocławiu twierdzą, że przygotowali jeden z najlepszych wybiegów dla tego gatunku małp na świecie. Składa się na niego wiele elementów przypominających życie w naturalnym środowisku – liny i wysokie drzewa. Gibony mają też własne miejsce, w którym mogą zaznać nieco spokoju. Dobre warunki wynagradzają swoim opiekunem pięknym śpiewem. Także narodziny młodego samca gibona białopoliczkowego są efektem długoletnich starań opiekunów i odpowiedniego środowiska dla rodziców.

ZOO dba o przetrwanie gatunku

Ze względu na ekstremalnie małą liczbę osobników tego zagrożonego wyginięciem gatunku małp, ogrody zoologiczne mają dodatkową misję. Muszą tworzyć dla zwierząt jak najlepsze warunki do rozrodu. Każdy maluch jest bowiem na wagę złota! Przyczynia się do przetrwania całego gatunku. Być może w przyszłości uda się przywrócić do środowiska naturalnego ten gatunek, aby występował tam w większej liczebności. Obecny poziom populacji żyjącej na wolności (około sto kilkadziesiąt osobników) jest bardzo niski i niesie za sobą ryzyko problemów genetycznych oraz innych.

Pracownicy wrocławskiego ZOO twierdzą, że rozmnażanie gibonów, a także pozostałych gatunków małp, jest bardzo trudne. Dobór odpowiedniej pary rodziców jest znacznie bardziej wymagający i odpowiedzialny, niż w przypadku innych gatunków zwierząt.  W naturalnym środowisku gibony białopoliczkowe zamieszkują tereny Wietnamu, Laosu oraz – być może – południowej części Chin. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem w dużej mierze przez zachodzące procesy zajmowania ich siedlisk przez ludzi. Na niszczycielską działalność składa się wycinka lasów, a także budowa miast i fabryk.

Zobacz więcej ciekawostek na stronie ponadto.pl