Otwarte zgłoszenia na wynajem mieszkań od 18 kwietnia

Od dnia 18 kwietnia, przez okres miesiąca, ruszyły zgłoszenia na wynajem apartamentów w nowo wybudowanym osiedlu Nowa Kolejowa we Wrocławiu. To sporych rozmiarów projekt, składający się z 469 kompletnie ukończonych mieszkań zlokalizowanych w ośmiu różnych budynkach. Realizacją tego osiedla zajęła się firma PFR Nieruchomości, która pracowała nad nim jako część swojego programu Funduszu Mieszkań dla Rozwoju.

Ewa Syta, dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości, poinformowała o tym w czwartek w wiadomości przesłanej do PAP. Podkreśliła również, że proces rekrutacji przyszłych najemców będzie podzielony na dwie części.

W pierwszej części, którą nadzoruje Urząd Miejski Wrocławia, przez okres miesiąca zbierane są wnioski od potencjalnych najemców. Zostaną one następnie ocenione i punktowane według kryteriów ustalonych w uchwale Rady Miejskiej Wrocławia. Szanse na dodatkowe punkty mają m.in. ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą we Wrocławiu od co najmniej 2 lat, pracownicy miejskich instytucji kultury, policji, straży pożarnej i miejskiej lub osoby pracujące w zawodach medycznych. Dodatkowe punkty przysługują również rodzinom zastępczym i osobom z niepełnosprawnościami – poinformowano w komunikacie.

W drugim etapie oceniana jest zdolność czynszowa potencjalnych najemców. Oznacza to, że aby zakwalifikować się do wynajmu jednego z mieszkań, kandydaci muszą wykazać się możliwością opłacania czynszu, rachunków oraz posiadać nieskazitelną historię w Krajowym Rejestrze Długów i BIG InfoMonitor.

Koszt wynajmu mieszkania składa się z czynszu najmu, opłaty eksploatacyjnej oraz opłat związanych z zużyciem mediów. Dzięki współpracy między PFR Nieruchomości a samorządem Wrocławia, projekt ten objęty jest programem „Mieszkanie na Start”, oferującym dopłaty do czynszu. Najemcy spełniający wymagane kryteria mają możliwość uzyskania comiesięcznego wsparcia przez okres do 15 lat.