Wrocławscy kierowcy protestują między innymi przeciwko buspasom

Protest kierowców: nie chcemy być dyskryminowani!

W ubiegłą sobotę na wrocławskim Rynku odbył się protest wrocławskich kierowców. Uznają, że są dyskryminowani w stosunku do na przykład rowerzystów, którzy mają w mieście wiele udogodnień. Mimo sporego szumu w sieci, na proteście finalnie nie zjawiło się zbyt wiele osób. Organizatorzy tłumaczą to… korkami.

„Stop dyskryminacji wrocławskich kierowców”

Hasło wydarzenia brzmiało „Stop dyskryminacji wrocławskich kierowców”. Ludzie skrzyknęli się w Internecie, a o swojej obecności zapewniło ponad tysiąc osób. Szóstego listopada na Rynek w stolicy województwa dolnośląskiego przyszło jednak tylko kilkanaście osób oraz organizatorzy. Nie przeszkodziło to jednak w przeprowadzeniu wszystkich zaplanowanych przemówień i debaty.

Organizatorzy, wśród których był wrocławski radny Robert Grzechnik, twierdzą że niektóre miejskie inwestycje i remonty służą jedynie utrudnianiu ruchu na drogach. Wrocław od wielu lat jest bardzo zakorkowanym miastem, a przedstawiciele ratusza, w tym Prezydent Wrocławia (Jacek Sutryk) niejednokrotnie podkreślali, że ich planem na zmniejszenie korków jest… tworzenie korków. To miałoby zniechęcić kierowców do korzystania z samochodów i zachęcić jednocześnie do przesiadki do komunikacji zbiorowej lub na rower.

Co denerwuje wrocławskich kierowców w największym stopniu?

Zgromadzeni podczas sobotniego protestu kierowcy wskazali, na które aspekty należałoby zwrócić największą uwagę. Jednym z nich jest stan dróg – wiele ulic posiada nawierzchnię pozostawiającą wiele do życzenia. Innym problemem są wszechobecne buspasy – wciąż powstają nowe. Kierowcom nie podoba się fakt, że cały pas zakorkowanej jezdni zajmowany jest jedynie przez kursujące sporadycznie autobusy.

Wrocławianie porównują także swoje miasto do innych europejskich metropolii. Tam – ich zdaniem – transport zorganizowany jest o wiele lepiej. Nie trzeba przykładowo wjeżdżać do centrum, aby przejechać z jednej części miast do drugiej. Taka sytuacja ma natomiast miejsce w stolicy Dolnego Śląska.

Opinie dotyczące wrocławskiej infrastruktury znajdziesz także w serwisie halowroclaw.pl