Protest we Wrocławiu w sprawie strefy czystego transportu planowanej na 2025 rok

Dzisiejszy dzień we Wrocławiu przyniesie publiczną manifestację skierowaną przeciwko zamiarom uruchomienia strefy czystego powietrza. Zgodnie z informacjami podanymi przez lokalnych urzędników, planowana data wprowadzenia owej strefy to rok 2025.

Wrocław dołącza do listy polskich miast, które planują realizację strefy czystego transportu. Podobne strategie mają zostać zaimplementowane już w lipcu 2024 roku w Krakowie i Warszawie. Wdrażanie strefy ograniczy dostęp pojazdów starszego typu do śródmieścia oraz najbliższych okolic centrum. Planowany na dzisiaj protest na Rynku we Wrocławiu ma na celu wyrazić niezadowolenie społeczne związane z wprowadzeniem strefy czystego transportu w głównym mieście Dolnego Śląska.

O organizację wydarzenia zabiegał radny miejski Robert Grzechnik, a wsparcie dla inicjatywy zapewniły organizacje takie jak Stowarzyszenie WIR-Masz głos czy Stowarzyszenie Otwarty Wrocław. Organizatorzy twierdzą, że wyeliminowanie z ruchu starszych samochodów nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście. Podkreślają, że większość zanieczyszczeń pyłowych generowanych przez ruch drogowy (ponad 90%) pochodzi od zużytych hamulców, sprzęgieł, opon i pyłu drogowego.