Efekty silnego wiatru

Silny wiatr we Wrocławiu – uważaj na „wichury”!

Synoptycy prognozują silny, porywisty wiatr w najbliższych dniach. Co to może oznaczać dla mieszkańców Wrocławia?

Silny wiatr we Wrocławiu

Przed mocnym wiatrem ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stan alarmowy dotyczy Wrocławia i okolic. Zachodni wiatr może mieć średnią prędkość 30-40km/h. W porywach osiągnie jednak nawet 75 kilometrów na godzinę, a to już naprawdę silne podmuchy, które mogą wyrządzić pewne szkody.

Ostrzeżenie obowiązuje do popołudnia w poniedziałek, 3 stycznia. Silne podmuchy wiatru mogą się pojawić jednak także w kolejnej dobie lub dwóch.

Silny wiatr we Wrocławiu – jakie skutki może przynieść porywisty wiatr?

Do najczęstszych efektów takiego zjawiska pogodowego należą połamane i powalone drzewa oraz problemy z siecią trakcyjną. Dostawa prądu może być zaburzona właśnie przez uszkodzenia związane z powalonymi drzewami. Służby przez cały rok kontrolują stan drzew i te, które mogłyby się łatwo złamać, są wycinane. Nie zapobiega to jednak problemowi w stu procentach. Zdarza się, że porywisty wiatr urywa pojedyncze gałęzie, a także unosi przedmioty znajdujące się na ziemi.

Takie obiekty mogą być niebezpieczne dla człowieka lub mienia, jeśli znajdą się w danym momencie w najbliższym otoczeniu. Podczas silnego wiatru warto więc pozostać w domu lub zachować czujność. Najlepiej nie parkować wtedy samochodów i innych pojazdów pod drzewami. Warto zamknąć szczelnie okna w domu i zabezpieczyć elementy wyposażenia, które mogłyby spaść pod wpływem wiatru – na przykład doniczki.

Miesiąc temu silny wiatr pojawił się w Warszawie. Wtedy ze względu na liczne uszkodzenia musiała interweniować Straż Pożarna.