Wrocław: miejsce sprzyjające inwestycjom i innowacyjnym przedsiębiorcom – rozmowa z Marcinem Urbanem, skarbnikiem Miasta Wrocław

Marcin Urban, jako skarbnik Miasta Wrocław, nie ukrywa, że Wrocław cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Skłoniło go to do wypowiedzenia się na temat, jak lokalna administracja wspiera innowacje i kreatywność biznesową.

Zapytany o to, czy Wrocław jest przyjazny dla przedsiębiorców, Urban bez wahania potwierdza. Stawia Wrocław jako centrum gospodarcze, technologiczne i kulturalne Polski. Podkreśla, że miasto to jest jedną z najszybciej rozwijających się metropolii w kraju. Przypomina również o wielu uznanych firmach, które powstały na terenie Wrocławia, oraz podkreśla, że dla inwestorów zagranicznych Wrocław jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do lokacji swoich biznesów w Europie. Zwraca uwagę na szerokie możliwości rozwoju biznesu poprzez różnego rodzaju kontakty gospodarcze i naukowe oferowane przez miasto.

Miasto ma w pełni świadomość znaczenia branży gamingowej, będącej jednym z czołowych sektorów gospodarki na świecie, zaskakująco obecną w Polsce i Wrocławiu poza Doliną Krzemową i Stanami Zjednoczonymi. Urban mówi o konieczności równoczesnej budowy kapitału gospodarczego i społecznego, zwłaszcza poprzez innowacje we wszystkich aspektach życia miejskiego.

Podkreśla, że Wrocław nieustannie pracuje nad rozbudową infrastruktury technologicznej, oferuje znakomite możliwości dla inwestorów, a także posiada uczelnie, które kształcą specjalistów potrzebnych na rynku pracy. Dodaje, że zaangażowanie miasta, wysoka jakość życia i strategiczne położenie sprawiają, że Wrocław i Dolny Śląsk są idealnym miejscem dla firm planujących rozpoczęcie działalności. Zwraca uwagę na fakt, że przy wsparciu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej udało się zrealizować ponad 260 projektów FDI (bezpośrednich inwestycji zagranicznych), co przyczyniło się do utworzenia ponad 130 tysięcy nowych miejsc pracy na terenie aglomeracji.