16. Marsz Równości w Wrocławiu zgromadził tłumy. Instytucje i organizacje uczestniczą bez strachu

W sobotę ścisłe centrum Wrocławia stało się areną dla 16. Marszu Równości, który przyciągnął do siebie setki ludzi. Alina Szeptycka, pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania, podkreśliła dla PAP, że tym razem w marszu brały udział także różnorodne instytucje i organizacje, które – jak zaznaczyła – uczestniczyły w wydarzeniu bez obaw.

Podczas tegorocznego Marszu Równości we Wrocławiu dominowało hasło „Równość na horyzoncie”. Szeptycka tłumaczyła PAP, że jest to wyraz aspiracji uczestników do dalszego poszukiwania równych praw. Zwróciła uwagę na kilka kluczowych postulatów, do których należały m.in.: małżeństwa jednopłciowe, związki partnerskie, ochrona przed mową nienawiści i zbrodniami z nienawiści oraz prawa dla rodzin LGBT+. Wzruszyła również kwestię potrzeby ustanowienia ustawy dotyczącej zmiany płci.

Pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania wyraziła nadzieję, że Polska jest na progu wprowadzenia kluczowych zmian społecznych i prawnych, które gwarantowałyby równość mniejszości, w tym mniejszości seksualnych. Mimo to, Szeptycka podkreśliła, że do pełnej realizacji postulatów Marszu Równości nadal jest daleko.