W Leśnicy powstanie 30 TBS-ów

300 nowych TBS-ów w Leśnicy

We Wrocławiu powstaną kolejne mieszkania na wynajem. Tak zwane „TBS’y” wybuduje warszawska spółka ZAB-BUD, która wygrała przetarg. Koszt wybudowania osiedla nazwanego Leśnica IX wynosi ponad 81 milionów złotych.

Czym są mieszkania TBS?

Od wielu lat dużą popularnością cieszą się mieszkania w systemie TBS. Takie nieruchomości nalezą do Towarzystwa Budownictwa Społecznego i są częściowo finansowane przez środki z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Właścicielem może być państwo lub prywatny inwestor, na przykład spółdzielnia non-profit.

Mieszkania TVS zostały pomyślane dla osób, którym nie przysługuje mieszkanie komunalne ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie nie są w stanie sfinansować zakupu mieszkania na wolnym rynku. Przyczyną może być na przykład brak odpowiedniej zdolności kredytowej. Dzięki programowi TBS-ów osoby fizyczne mogą więc niedrogo wynająć mieszkanie.

Osoby, które chciałyby zostać właścicielami jeszcze tańszych mieszkań, musieliby szukać ich już poza terenem Wrocławia. Dla nich ciekawą opcją mogą być TBS-y w innych miastach lub mieszkania w Oławie, czy tanie mieszkania w Brzegu.

TBS Wrocław Leśnica IX

Plan budowy osiedla w TBS-ów we wrocławskiej Leśnicy zakłada powstanie dwunastu budynków. W nich znajdzie się nieco ponad trzysta mieszkań, a także lokale usługowe. Na terenie osiedla znajdzie się niemal czterysta miejsc parkingowych, a także liczne rośliny:

  • 260 drzew;
  • kilka tysięcy krzewów.

Opieką nad roślinami zajmie się wrocławska firma „Zieleń wśród nas”.

Cała inwestycja ma kosztować nieco ponad osiemdziesiąt jeden milionów złotych. We Wrocławiu regularnie oddawane do użytku są kolejne mieszkania typu TBS. W styczniu do dyspozycji mieszkańców trafiło już 270 mieszkań zlokalizowanych na osiedlu Nowe Żerniki. Wykonawcą prac była ta sama firma, która będzie budowała Leśnicę IX.

Wrocław – Leśnica. Co to za osiedle?

Leśnica jest jednym z najbardziej wysuniętych na zachód osiedli Wrocławia. Położona dziesięć kilometrów od centrum Wrocławia dzielnica do 1928 roku była oddzielnym miastem. Dziś jest bardzo dobrze skomunikowana z centralną częścią stolicy Dolnego Śląska – odpowiada za to kilka linii tramwajowych (dojazd do centrum w kilkanaście minut do pół godziny), a także linia kolejowa. Wyruszając ze stacji PKP Wrocław Leśnica można szybko dotrzeć do Dworca Głównego.

Kilka lat temu do użytku została oddana Obwodnica Leśnicy. To droga, która znacznie zmniejszyła ruch tranzytowy przez zabytkowe centrum tej dzielnicy.

Leśnica liczy sobie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców (łącznie z mniejszymi osiedlami, jak Stabłowice, Marszowice, Ratyń, Mokra) i może się pochwalić kilkoma ciekawymi zabytkami. Kościół św. Jadwigi pochodzi z osiemnastego wieku, a Zespół Zamkowy zaczęto budować w XIV wieku. Przylega do niego duży park z jeziorkiem, który jest chętnie odwiedzanym miejscem rekreacji mieszkańców Leśnicy i Wrocławia.