Ekosystem Sp z o.o. obsługuje 7000 koszy w mieście

Ponad siedem tysięcy „foczek”we Wrocławiu i będą kolejne. Mieszkańcy mogą zgłaszać, gdzie powinny stanć.

Jednym z aspektów dbałości o czystość w mieście jest utrzymywanie w należytym porządku koszy na śmieci. Tak zwane „Foczki”, czyli szare śmietniki uliczne znajdują się w wielu miejscach Wrocławia. Mieszkańcy miasta mogą zgłosić zapotrzebowanie na kolejne koszt.

7100 ulicznych koszy we Wrocławiu

W mieście utrzymaniem koszy na śmieci zajmuje się firma Ekosystem sp. z o.o. wraz z podwykonawcami.  Ma pod swoim nadzorem 7100 śmietników, które czyści, naprawia, a także może ustawić nowe – w punktach, które wskażą mieszkańcy.

Uliczne śmietniki są opróżniane minimum raz na tydzień. W tych miejscach, gdzie jest taka potrzeba, śmieci wywożone są jednak znacznie częściej, nawet codziennie. lub kilkukrotnie w ciągu jednego dnia.

Firma Ekosystem dba o czystość śmietników. W lecie są więc myte dwukrotnie w ciągu każdego miesiąca. W zimie taka potrzeba pojawia się nieco rzadziej, a czyszczenie odbywa się raz na miesiąc. Dodatkowo kosze są wtedy dezynfekowane, a pracownicy firmy mogą wykonać drobne naprawy w celu przywrócenia śmietnikom pełnej sprawności i funkcjonalności.

Miasto przeznacza rocznie nawet pięć milionów złotych na obsługę koszy na śmieci.

Koszty indywidualnego wynajęcia kontenera na śmieci zostały opisane w tym artykule.

Co zrobić, gdy brakuje śmietnika?

Jeżeli w Twojej okolicy brakuje koszy, są zaniedbane lub przydałaby się ich większa liczba – można skontaktować się z przedstawicielem firmy Ekosystem poprzez dedykowany formularz na ich stronie internetowej. To samo należy zrobić, jeżeli zauważymy kosz w złym stanie technicznym, niszczony lub regularnie przepełniony. W celu poprawy tego stanu warto więc skontaktować się bezpośrednio z firmą obsługującą koszt.

Zgłoszenia są weryfikowane przez pracowników firmy oraz miejskich urzędników i jeżeli zakończy się to pomyślnie – w konkretnym miejscu zostanie postawiony nowy kosz na śmieci, tzw. „foczka”.