Ile kosztuje laweta za kilometr we Wrocławiu i okolicach?

Ile kosztuje pomoc drogowa za km we Wrocławiu?

Nieprzewidziana awaria na drodze może przydarzyć się każdemu kierowcy, niezależnie od doświadczenia czy umiejętności. W takich sytuacjach bardzo często konieczny okazuje się transport niesprawnego samochodu do warsztatu mechanicznego w celu jego naprawy. Czy takie działania można podjąć na własną rękę? Ile kosztują usługi lawety i kiedy warto z nich skorzystać? Na najczęstsze pytania kierowców odpowiadamy w krótkim poradniku.

Kiedy możliwe jest samodzielne holowanie auta?

Samodzielne holowanie auta za pomocy liny holowniczej jest dopuszczane w polskim prawie drogowym, choć coraz częściej kierowcy rezygnują z takiej możliwości na rzecz profesjonalnych usług, świadczonych przez pomoc drogową. Ci, którzy chcą jednak przetransportować auto do najbliższego warsztatu na własną rękę, muszą zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń, związanych ze stanem ich samochodu. Jego holowanie nie będzie bowiem możliwe w przypadku poważnych uszkodzeń, niesprawnych hamulców, oświetlenia i układu kierowniczego czy w końcu braku możliwości swobodnego otwierania i zamykania drzwi pojazdu. Zasady takiego holowania ściśle definiują przepisy ruchu drogowego, do których należy dostosować się, by uniknąć mandatu karnego i związanych z nim wydatków.

W jakich sytuacjach należy skorzystać z usług lawety?

Wiesz już, że samodzielne holowanie pojazdu nie zawsze jest możliwe. Dotyczy to przede wszystkim samochodów uszkodzonych w znacznym stopniu, ale również i aut elektrycznych, hybrydowych czy wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Z profesjonalnego wsparcia należy skorzystać również wówczas, gdy usterka, kolizja czy awaria miały miejsce na autostradzie. Na stronie pomocdrogowatirwroclaw.pl zobaczysz ofertę usługi, jaką jest pomoc drogowa dla aut ciężarowych i Tirów na A4. Takie całodobowe wsparcie obejmuje przewóz pojazdów lawetą  – w tym również transport niskopodwoziowy. To również mobilny serwis, dzięki któremu możliwe staje się usunięcie mniejszych awarii i wulkanizacja opon w miejscu zdarzenia, pozwalająca na kontynuowanie jazdy, bez konieczności holowania auta do warsztatu mechanicznego.

Co wpływa na cenę holowania pojazdu?

Na ogół firmy, oferujące holowanie pojazdów, naliczają stawki za każdy przejechany kilometr. Warto jednak wiedzieć również o dodatkowych czynnikach, które mogą warunkować ostateczną cenę usługi. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • odległość – stawki na dłuższych trasach są z reguły bardziej atrakcyjne niż te, które dotyczą krótkich dystansów,
  • ciężar pojazdu i jego gabaryty – większe samochody będą generowały wyższe koszty usługi,
  • lokalizacja – konkurencja w dużych miastach warunkuje niższe ceny. W tym kontekście warto wiedzieć jednak, że za holowanie auta w centrum miasta zapłacimy więcej, niż za jego transport do warsztatu w momencie awarii poza obszarem zabudowanym.

Ostateczne koszty profesjonalnego wsparcia mogą być również determinowane okolicznościami zdarzenia, np. koniecznością wyciągnięcia z rowu pojazdu, który wpadł w poślizg lub dachował po kolizji.

Ile trzeba zapłacić laweciarzom we Wrocławiu w 2024 roku?

Ile kosztuje pomoc drogowa we Wrocławiu?

Jak już wspomnieliśmy, wysokość opłat uwarunkowana jest w znacznej mierze gabarytami pojazdu. I tak za holowanie samochodu osobowego na terenie Wrocławia zapłacimy od 200 do 350 zł. Ta sama usługa w przypadku auta dostawczego będzie wynosić już ok. 200 do nawet 500 zł. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przodku dłuższych tras. Tutaj ceny z każdy przejechany kilometr wahają się w granicach od 2,5 zł do 5 zł. Firmy, świadczące pomoc drogową, doliczają również na ogół opłatę stałą, która może wynosić do 200 zł. Do takich podstawowych stawek należy dodać również koszty, związane z wymienionymi wcześniej czynnikami, jak np. lokalizacja awarii czy dodatkowe utrudnienia.

Dlaczego warto wybrać profesjonalne usługi pomocy drogowej?

Na pierwszy rzut oka stawki pomocy drogowej we Wrocławiu mogą wydawać się wysokie. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu kompleksowego wsparcia, jakie oferują tego rodzaju firmy. Wśród ich największych atutów wymienia się:

  • specjalistyczny sprzęt i pojazdy, przygotowane do bezpiecznego transportu unieruchomionych na drodze samochodów,
  • profesjonalny zespół z fachową wiedzą i doświadczeniem, a także kompleksowym przeszkoleniem, związanym z kodeksem ruchu drogowego i obowiązującymi na drodze zasadami,
  • możliwość holowania nie tylko samochodów osobowych, ale również i ciężarowych, rolniczych i wielkogabarytowych.

Taka profesjonalna pomoc w trudnych sytuacjach daje poczucie bezpieczeństwa oraz pozwala na sprawny transport uszkodzonych pojazdów do miejsca ich naprawy.