PKP Intercity inwestuje we Wrocławiu: Nowa myjnia dla wagonów kolejowych

Wagonom kolejowym w Wrocławiu z pewnością nie zabraknie miejsca do utrzymania czystości, gdyż miasto może pochwalić się budową nowego obiektu – automatycznej myjni. Jest to wynik inicjatywy PKP Intercity, która zaplanowała stworzenie siedmiu takich obiektów na terenie kraju. Obecnie jest to już trzeci z nich. Koszt całego projektu wyniósł 33 miliony złotych, a myjnia stanowi element modernizacji stacji postojowej we Wrocławiu.

Myjnia, która ma długość około dwustu metrów, została wyposażona w zaawansowane, automatyczne systemy do mycia pojazdów. Myjnia będzie dostępna bez żadnych przerw, przez cały rok. Dodatkowo, na czas zimowy przygotowano specjalny system zapobiegający oblodzeniu wagonów. Prace w obiekcie są na ukończeniu, a na jego wyposażeniu pojawiły się panele fotowoltaiczne.

Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity podkreślił w swoim oświadczeniu, jak ważne dla firmy jest dbanie o środowisko i zrównoważony rozwój. Dlatego w myjni pojawiły się rozwiązania ekologiczne, takie jak oczyszczalnia ścieków z zamkniętym obiegiem wody technologicznej, co pozwala na wielokrotne wykorzystanie wody z mycia. Dodatkowo, obiekt został wyposażony w system zbierania deszczówki.

Cała inwestycja, której wartość wynosi 33 mln zł, jest realizowana przez firmę Mostostal Warszawa. Umowa na budowę została podpisana w 2020 roku.