Przeobrażenie wrocławskich bibliotek w miejscówki proekologiczne pod szyldem "Biblioteka z klimatem"

Rewanżowanie się naturze stanowi jedną z głównych misji nowoczesnych wrocławskich bibliotek. W związku z tym, podjęły one inicjatywę stałego przekształcania się na przestrzeni czasu pod hasłem „Biblioteka z klimatem”. Zgodnie z tą ideą, bibliotekarze mają za zadanie uzupełnić specjalne skrzynki bookcrossingowe dostarczanymi przez siebie książkami, które ze względu na brak miejsca, nie mogą zostać umieszczone na półkach bibliotecznych.

Metoda bookcrossingu, polegająca na wymianie książek w ramach przestrzeni publicznej, narodziła się w Stanach Zjednoczonych w roku 2001. Po kilku latach od jej powstania, fenomen ten dotarł również do Polski.

„Na terenie Wrocławia, bookcrossing funkcjonuje efektywnie już od wielu lat. Niemniej jednak, aby jego działania były jeszcze bardziej efektywne, niezbędne jest nasze wsparcie. Toteż nasz zespół bibliotekarzy uzupełnia te skrzynki książkami pochodzącymi ze swoich filii” – wyjaśnia Kalina Downarowicz, przedstawicielka Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Chodzi o to, aby z miejskich bibliotek uczynić miejsca które będą niosły za sobą ideę ekologicznej przyjazności. „Jesteśmy zdeterminowani, aby działać w sposób bardziej odpowiedzialny z myślą o kwestiach związanych ze zmianami klimatycznymi oraz ochroną środowiska” – wyraża swoje przekonanie Kalina Downarowicz.