„Silesius” – dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji pod znakiem refleksji nad sukcesem

Wrocławski Dom Literatury, jako organizator, przygotowuje kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Silesius”. Wydarzenie to zagości we Wrocławiu już po raz dziewiąty. Zwieńczeniem festiwalu będzie 19 maja. Tym razem całe wydarzenie prowadzone będzie pod hasłem „sukces”, które ma w kontekście poezji nieco ironiczne znaczenie.

Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli szansę wziąć udział w rozbudowanych debatach, dyskusjach oraz koncertach. Nie zabraknie również dyżurów poetyckich a nawet rozgrywek w bule. Waldemar Mazur, reprezentujący Wrocławski Dom Literatury, wyjaśnia, że chodzi o pokazanie, że sens sukcesu w poezji nie musi wiązać się z dużymi nakładami sprzedanych książek.

Ponad setka gości zaproszonych do stolicy Dolnego Śląska – krytyków, ekspertów od poezji i autorów – będzie miała okazję prezentować swoje dzieła. Już 17 maja wieczorem zaplanowane jest publiczne czytanie nowych i premierowych wierszy. W ramach tego wydarzenia odbędzie się również Turniej Jednego Wiersza im. Wojaczka, w którym kilkadziesiąt osób zaprezentuje swoje najnowsze utwory. Zgodnie z przewidywaniami Waldemara Mazura, większość z nich będzie debiutować, a wiele z prezentowanych wierszy zostanie odczytanych publicznie po raz pierwszy.

Przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu ujawniono nominacje do prestiżowej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Znana została również tegoroczna laureatka nagrody za całokształt twórczości – została nią poetka Marzanna Bogumiła Kielar.