Suplementy wspomagające wzrost energii

Czasami po prostu trzeba się doładować. Może jesteś studentem lub freelancerem, który musi zarwać nockę na nauce czy pracy, sportowcem, który musi się skupić na treningu, a może po prostu potrzebujesz trochę więcej koncentracji. Oczywiście, aby utrzymać optymalną koncentrację, należy utrzymać zdrową dietę, ale suplementy na energię również mogą pomóc.

Możesz skorzystać z suplementów, aby uzupełnić braki pewnych witamin i minerałów, jeśli nie możesz uzyskać odpowiedniej dawki z samej diety lub potrzebujesz szybkiego pobudzenia. Oto kilka kluczowych substancji, witamin i minerałów, które można przyjmować jako tabletki na energię, dodające energii Twojemu ciału i umysłowi. Wiele z nich oferuje Ci sklep z suplementami Sport-Max.

Witamina B12

Ta witamina utrzymuje zdrowe komórki krwi i nerwy. Ponadto wspomaga produkcję materiału genetycznego (tj. DNA) przez Twój organizm, jak również tworzenie neuronów w układzie nerwowym. Jeśli chodzi o witaminy na energię, B12 jest niezbędna dla pamięci, uczenia się i koncentracji.

Żywność pochodzenia zwierzęcego zawiera ją naturalnie w dużych ilościach, więc weganie i wegetarianie mogą potrzebować dodatkowej suplementacji. Ważnym roślinnym źródłem B12 jest szpinak — więc weganie powinni dodać go do swojej diety oprócz suplementów.

Żelazo

Hemoglobina, transportująca tlen do reszty ciała, jest wytwarzana przez organizm przy użyciu żelaza. Jeśli twój poziom żelaza jest niski, możesz doświadczyć zmęczenia, wyczerpania i braku energii. Takie symptomy mogą w szczególności wystąpić u wielu osób starszych lub kobiet, które mają obfity okres. Tabletki pobudzające zawierające żelazo mogą pomóc Ci efektywnie wykorzystać energię.

Magnez

Suplementy na energię często zawierają magnez. Magnez jest niezbędny do procesów energetycznych w Twoim ciele — jest obecny w każdej komórce i wspomaga oddychanie i przenoszenie tlenu. Odpowiednia dawka magnezu przeciwdziała chronicznemu zmęczeniu i bezsenności. 

Dlatego dodatek magnezu w diecie może doładować Cię pozytywną energią; magnez zawierają m.in. kasza jęczmienna, ryż, owoce morza, banany, soja i czekolada. Jednak tabletki pobudzające z magnezem i witaminą B6 zawierają magnez chelatowany, łatwo przyswajalny przez organizm. Witaminy na energię wchłaniają się dobrze i dają często natychmiastowy efekt.

Koenzym Q10 

Twój organizm wykorzystuje cząsteczkę CoQ10 do produkcji energii. Brak Q10 oznacza, że Twoje mięśnie mogą zostać uszkodzone i nie będą działać prawidłowo. Q10 to także przeciwutleniacz, więc wspomaga produkcję energii na wiele sposobów. Wiele osób przyjmuje suplementy na energię zawierające Q10, aby obniżyć poziom cholesterolu i między innymi złagodzić objawy chorób takich jak rak i choroby serca.

Ashwagandha

Ashwagandha, czasami znana jako „indyjski żeń-szeń”, występuje w Indiach, Afryce i części Bliskiego Wschodu. Stosowana jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej, ale to nie tylko tradycja: jej skuteczność jest potwierdzona naukowo. Dziś tabletki dające kopa często wytwarza się właśnie z tej rośliny.

Zawiera dużo witanolidów, więc może zwiększyć poziom energii i zmniejszyć stan zapalny, dyskomfort i niepokój. Tabletki pobudzające z ashwagandhą jednak nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży lub osoby przyjmujące leki zawierające klonazepam.

Żeń-szeń

Żeń-szeń jest bardzo ważny w medycynie chińskiej,  naukowcy również zalecają jego stosowanie. Ten korzeń zawiera liczne substancje aktywne, witaminy i minerały. Tabletki na energię zawierające ekstrakt z żeń-szenia mogą wzmacniać funkcje poznawcze, nastrój, czujność i pamięć. 

Tabletki dające kopa zawierające żeń-szeń pomogą Ci się skupić i skoncentrować, a jednocześnie wzmocnią Twój układ odpornościowy. Kluczowe jest jednak, aby nie przedawkować, a po trzech miesiącach ciągłej suplementacji żeń-szeniem, należy zrobić miesiąc przerwy.