We Wrocławiu powstanie Konsulat Generalny Ukrainy

Ukraiński Konsulat Generalny we Wrocławiu? Już wkrótce!

Ambasador Ukrainy oraz Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, podpisali niedawno dokumenty umożliwiające powstanie Konsulatu Generalnego Ukrainy we stolicy województwa dolnośląskiego. Zważywszy na dużą ilość obywateli tego kraju przebywających we Wrocławiu, jest to bardzo dobre posunięcie.

Ambasador i Prezydent nie kryli zadowolenia

Załatwienie sprawy powstania Konsulatu we Wrocławiu było bardzo ważnym elementem współpracy obu krajów. Ambasador Ukrainy, Andrij Deszczycia podkreślił, że czwartkowe porozumienie to zwieńczenie wielu lat starań obu stroń. Z terenu wschodniego sąsiada Rzeczpospolitej Polski co roku do Wrocławia przyjeżdża wiele osób – pracowników, studentów, uczniów, a także turystów. Możliwość załatwienia kluczowych spraw urzędowych we Wrocławiu będzie da nich znacznym usprawnieniem codziennego życia.

Prezydent Jacek Sutryk także docenił starania strony ukraińskiej

Obie strony porozumienia mającego na celu utworzenie w stolicy Dolnego Śląska Konsulatu Generalnego Ukrainy dobrze się dogadały i darzą się najwyraźniej nie tylko wzajemnym szacunkiem, ale wręcz sympatią. Wrocławski Prezydent podkreślił nawet, że dzień zawarcia porozumienia jest dla niego wyjątkowy. Konsulat powstanie jeszcze w tym oku, a Urząd Miasta we Wrocławiu wygospodarował dla niego specjalne miejsce.

Jacek Sutryk podkreśla, że jeszcze przed masowym napływem Ukraińców do Wrocławia powstał tu Konsulat Honorowy. – Od tamtego czasu wiele się zmieniło, na plus!, można wyczytać między słowami wypowiedzi Prezydenta miasta. Powiedział także, że cieszy się z faktu dobrego samopoczucia w naszym mieście przyjezdnych, którzy szybko asymilują się z lokalną społecznością, powstają tu prawdziwe przyjaźnie, międzynarodowe biznesy i zażyłe relacje obywateli dwóch sąsiadujących ze sobą państw.  Utworzenie Konsulatu Generalnego ma jeszcze wzmocnić więź polsko-ukraińską, a także wprowadzić relacje wrocławsko-ukraińskie na jeszcze wyższy poziom.

Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu powstanie w jednym z budynków przy placu Nankiera. Jeszcze na początku grudnia zaczną się prace remontowe. Oznacza to, że Konsulat będzie mógł zacząć funkcjonować i pomagać Ukraińcom w codziennych sprawach jeszcze w tym roku. Finał prac mających na celu przebudowę budynku nastąpi jednak w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Dotychczas Konsulat Generalny Ukrainy znajdował się w Krakowie.

Informacje z Małopolski, także o Konsulacie Ukrainy w Krakowie znajdziesz na stronie twojamalopolska.pl