Węgliniec: Jubileuszowe Święto Grzybów i Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów

W dniach od 9 do 10 września 2023 roku, Węgliniec po raz dwudziesty piąty gościł miłośników przyrody i grzybobrania na plenerowej imprezie „Święto Grzybów”. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do świętowania, ale przede wszystkim promuje piękno krajobrazu i bogactwo naturalne gminy Węgliniec oraz otaczających ją Borów Dolnośląskich. Dodatkowo, w ramach wydarzenia odbyły się jubileuszowe, 25. Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów, które przyciągają grzybiarzy z różnych zakątków Polski, a także z zagranicy.

W niedzielę 10 września, tuż po rozpoczęciu dnia o godzinie 7.00, na linii startowej mistrzostw stanęło 75 grzybiarzy gotowych do rywalizacji. Uczestnicy zostali przetransportowani busami do wyznaczonych miejsc w leśnym otoczeniu, gdzie rozpoczęli poszukiwanie grzybów. Niestety, nie dla wszystkich wybrane miejsca okazały się obfitować w grzyby.

Konkurencja opierała się na prostych zasadach – triumfować miał ten, kto zbierze największą ilość grzybów o najwyższej jakości. Wysokie standardy były wymagane, a zawodnicy skupiali się na zdrowych, jadalnych gatunkach takich jak: borowik szlachetny, koźlarz, podgrzybek, maślak, pieprznik jadalny oraz mleczaj rydz.