Wieżyca w Dobromierzu – ukochana wieża widokowa Dolnoślązaków

Wieżyca, wieża widokowa zlokalizowana na terenie gminy Dobromierz, została niedawno ogłoszona zwycięzcą konkursu organizowanego przez branżowy portal „Wieże widokowe Dolnego Śląska”. Ciekawostką jest fakt, że mimo dużej liczby głosów, wielu mieszkańców tego regionu nie tylko nigdy nie odwiedziło to miejsce, ale również o nim nie słyszało. Ta konstrukcja usytuowana jest na tzw. górze szubienicznej, gdzie kiedyś kat ze Świdnicy wykonywał wyroki. Zbudowano ją, by lepiej dostrzec przeciwnika podczas bitwy. Z wysokości wieży roztacza się niezwykły widok na malownicze Przedgórza Sudeckiego oraz piękne jezioro w Dobromierzu.

Nie ulega wątpliwości, że jest to jedna z najatrakcyjniejszych i najbardziej klimatycznych wież widokowych na Dolnym Śląsku. Wykonana z murów, z charakterystycznymi krętymi schodami we wnętrzu, ma status zabytku. Wieżyca znajduje się na górze o wysokości 395 metrów n.p.m., otoczonej drzewami. Widoki rozciągające się z jej szczytu zapierają dech w piersiach. W pobliżu znajduje się również Jezioro Dobromierz, które podczas słonecznych dni zachwyca swoimi odbiciami. To urokliwe miejsce usytuowane jest w Książańskim Parku Krajobrazowym.

Z wieży można podziwiać panoramę Przedgórza Sudeckiego, czyli pasma wzgórz stanowiących przedsmak tego, co czeka turystów podróżujących z Wrocławia w kierunku Karkonoszy. Wyjątkowość tej wieży widokowej sprawia, że zasłużenie zdobyła ona miano ulubionej konstrukcji tego typu wśród mieszkańców Dolnego Śląska.