Od 1 grudnia nowe przepisy KRD

Za te wykroczenia otrzymasz dużo punktów karnych. Zmiany w kodeksie ruchu drogowego

Od 1 grudnia wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego, regulujące między innymi taryfikator punktów karnych. Zobacz, za jakie przewinienia na drodze możesz zobaczyć najwięcej punktów.

15 punktów – za najgorsze zachowanie na drodze

Nowością będzie możliwość otrzymania aż 15 punktów karnych jednorazowo.. Taką karę otrzyma kierowca, którego jazda zostanie zakwalifikowana jako przestępstwo. Także sprawcy wypadków, w których poszkodowana osoba umrze lub poniesie bardzo duże obrażenia otrzymają tak wysoką karę. Piętnaście punktów karnych otrzyma także kierowca, która mimo polecenia ze strony Policji i użycia sygnałów świetlno-dźwiękowych nie zatrzyma swojego pojazdu do kontroli drogowej.

Wzrasta liczba punktów za przekroczenie prędkości

Gdy kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość o 41 do 50 kilometrów na godzinę, otrzyma mandat i dodatkowe trzynaście punktów karnych. Dotychczas maksymalny wymiar kary wyrażony w punktach wynosił 10.

10 punktów karnych dla kierowcy

Karę dziesięciu punktów karnych otrzyma kierowca, który nieco mniej przekroczy prędkość. Chodzi o jazdę za szybko o 31 do 40 km/h w stosunku do ograniczenia na danym odcinku drogi.

Taką samą ilość punków dostanie kierowca, który nie udzieli pomocy ofierze wypadku, choć w tym przypadku w grę mogą wejść także inne przepisy (obowiązek udzielenia pierwszej pomocy). Kara 10 pkt karnych zostanie także nałożona w przypadku zatrzymania samochodu na drodze szybkiego ruchu – drodze ekspresowej lub na autostradzie.

Dziesięć punktów karnych otrzyma kierowca, który w nieprawidłowy sposób przejedzie przez przejazd kolejowy. Mowa o próbie przejechania, gdy po drugiej stronie nie ma miejsca (kierowca musi wtedy zatrzymać swój pojazd na torach). Taka sama kara spotka kierowcę, który spróbuje wjechać na przejazd kolejowy mimo jego zamknięcia (opuszczone zapory) lub sygnalizacji.

10 punktów karnych dostanie kierowca, który w nieprawidłowy lub nieuprawniony sposób przewiezie dziesięć lub więcej osób.  O jeden punkt mniej otrzyma kierowca, który w ten sposób spróbuje transportować dziewięć osób. Chodzi o przewóz bez właściwego prawa jazdy lub samochodem nieprzystosowanym do takiej liczby pasażerów.

Warto mieć się na baczności, gdyż wraz ze zwiększoną liczbą punków karnych za niektóre przewinienia na drodze nie poszedł wzrost puli punktów, które kierowca posiada. Po ich przekroczeniu kierowca straci prawo jazdy.