Zmiana symboli narodowych na pojazdach MPK we Wrocławiu

Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) podjęło decyzję o usunięciu ukraińskich flag ze swoich autobusów i tramwajów. Decyzja ta została podjęta na skutek protestów grupy obywateli miasta, którzy byli przeciwni obecności tych symboli na publicznych środkach transportu. Początkowo MPK broniło swojego stanowiska dotyczącego prezentowania ukraińskich barw narodowych na swoim taborze, jednak ostatecznie zdecydowano się zdemontować flagi.

Po zdjęciu flag Ukrainy z autobusów i tramwajów wrocławskiego MPK, pojazdy te zostały ozdobione chorągiewkami Solidarności. Ten gest był związany z obchodami rocznicy porozumień sierpniowych, które miały miejsce pod koniec sierpnia. Od początku września jednak, także te symboli znikną z pojazdów. Na ich miejsce nie powrócą już ukraińskie kolory. Zamiast nich, pojawią się na nowo jedynie chorągiewki z barwami Polski oraz Wrocławia.

Mimo to, elementy nawiązujące do Ukrainy nie znikną całkowicie z pojazdów komunikacji miejskiej we Wrocławiu. W ramach kontynuowania pokazywania poparcia dla naszych wschodnich sąsiadów, pojazdy zostaną ozdobione specjalnymi naklejkami. Te będą łączyły żółto-niebieskie kolory Ukrainy oraz biało-czerwone Polski. Takie rozwiązanie ma służyć wyrażeniu solidarności i jedności między oboma narodami – jak tłumaczy przedstawiciel MPK.