200-letni Buk „Serce Ogrodu” triumfuje w konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja

Aż trudno uwierzyć, jaki sukces odniosło drzewo „Serce Ogrodu” w tegorocznym plebiscycie Drzewo Roku organizowanym przez Klub Gaja! Ten 200-letni buk, który dumnie rośnie w Arboretum Wojsławice – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, zdobył sympatię aż 6643 internautów, którzy oddali na niego swoje głosy. Jest to drzewo o silnym charakterze i wyrazistych kształtach, które z pewnością przyciąga wzrok swoim masywnym i zakręconym pniem, szeroko rozwiniętymi gałęziami oraz liśćmi o intensywnym, purpurowym odcieniu. To właśnie te cechy sprawiły, że stało się ono jednym z najbardziej rozpoznawalnych okazów rosnących w tym historycznym parku.

Głosowanie na Drzewo Roku 2023 odbywało się przez cały czerwiec, a w rywalizacji o ten prestiżowy tytuł udział brało 16 drzew z różnych zakątków Polski. Wszystkie one dotarły do finału konkursu Klubu Gaja. Zwyciężył jednak bezkonkurencyjnie buk „Serce Ogrodu”, który nie tylko zgromadził najwięcej głosów internautów, ale również pokonał swoją konkurencję zdecydowaną przewagą – otrzymał bowiem aż 6643 głosy!

W lutym 2024 roku ten imponujący buk będzie miał zaszczyt reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Będzie bowiem brał udział w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku, gdzie będzie mógł pochwalić się swoim majestatem i urokiem na tle innych przepięknych drzew z całego kontynentu.